Kad nema inspektora, u nadzoru iznajmljivača virski su redari. Franjo Divković vlasnik je dvaju apartmana. Tvrdi da turiste redovno prijavljuje, ali ima i onih koji ne igraju pošteno.
U borbi s takvima značka komunalnog redara nema jednaku težinu kao ona turističkih inspektora.
„Prvenstveno, turistički inspektori mogu napisati kaznu, mogu kazniti ilegalnog iznajmljivača, dok komunalni redar to ne može“, objasnio je Frane Rudić, komunalni redar Općine Vir.
Čak 11.000 kuća na Viru čisti je dokaz da je broj od 60 turističkih inspektora, koliko ih ukupno djeluje u Hrvatskoj, premalen.
„Oni i mogu organizirati neke svoje akcije koje su najčešće kratkotrajne. Znači, pojave se na određenom mjestu u kratko vrijeme, ali se sistematski i sustavno ne provodi nadzor“, ističe donačelnik Vira Antonio Vučetić.
„Kod nas bi vjerojatno trebalo biti valjda jedan na jedan, pa bi bili sigurni da je to kako treba. Iz određenog dijela administracije mogao bi jedan dio, na neki način, poslužiti da ide u inspekcijske službe“, govori ministar turizma Gari Cappelli.
Nadzor provode i carinski službenici. Carinska uprava ne precizira njihov broj tvrdeći da ih je ljeti na terenu nekoliko stotina.
Od početka godine do kraja srpnja sankcionirali su 6.672 prekršaja u iznosu od gotovo 7.700,000 kuna.
Radeći na crno u svoju korist, iznajmljivači štete onima koji posluju legalno.
„On se bave ilegalno turizmom. Znači, ne plaća niti porez, niti boravišnu pristojbu. Automatski smanjuje prihode svojoj lokalnoj zajednici da može više investirati u turizam i krši zakon“, pojašnjava Mate Čulina iz turističke agencije „Vir turizam“.
Uhvaćenima s prstima u crnom turističkom pekmezu, kazne za neprijavljivanje gostiju kreću se do 10.000 kuna.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.