ADVENTSKO VRIJEME

Hrvatska adventska čarolija mamac je za turiste: Čak 40 tisuća gostiju puni naše gradove

Zimski turizam Foto: DNEVNIK.hr
Gosti stižu zbog adventa u Dubrovnik i Zagreb, gradovi su puni turista

Dubrovnik zimi pokazuje sasvim drugo lice. Manje je ljudi, cijene su niže, a blagdanski ugođaj privlači sve više gostiju.

Razlika u cijenama je velika. Smještaj koji ljeti stoji i do 400 eura, zimi se može pronaći već za oko 100. Jeftinije su i atrakcije – obilazak gradskih zidina snižen je s 40 na 20 eura.

Stradun je mirniji nego ljeti. Bez adventskih kućica dojam je praznine, no nekoliko koraka dalje, uz blagdanske kućice, ipak ima gostiju.

Zimska ponuda posebno privlači domaće turiste. Povoljnije cijene mnogima su dovoljan razlog za dolazak i razgledavanje grada.

Dok je Dubrovnik mirniji, u Zagrebu je sasvim drugačija slika. Advent svake godine puni grad. Ove godine zabilježeno je oko tri posto više noćenja nego lani, a vikendima je popunjenost oko 90 posto.

U turizmu se kao najveći problem i dalje ističu visoke cijene. Upravo zato izvansezonska ponuda postaje sve važnija. Blagdanski buking pokazuje da gosti dolaze kada imaju dobar razlog – i prihvatljive cijene.

Konačni rezultati turističke godine znat će se uskoro. Tada će biti jasnije koliko je zarada stvarnog rasta, a koliko posljedica inflacije.

Više pogledajte u prilogu novinarke Dnevnika Nove TV Paule Klaić Saulačić.