Čini se da na Jadranu jedino na Zrću nije dosadno. Gradske vlasti s ugostiteljima u svakom dalmatinskom gradu iz godine u godinu vode isti rat. Do kada mogu raditi ugostiteljski objekti, do ponoći ili do jedan sat. Dijelom je tu kriv i rigidni zakon. Novi rat otvorio je dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić. Svojom odlukom iz starih gradskih zidina izbacio je DJ-e, ali dopustio sviranje žive glazbe. Da ne bi bilo zabune i tu je pazio koju glazbu dopušta. 'To je u redu. DJ glazba ne pripada povijesnoj jezgri', komentirao je ovaj gradonačelnikov potez Marko Brešković, iz kafića Trubadur.
>> U Dubrovniku podbacio elitni turizam
Gradonačelnik nema vremena za objašnjavanje
Mnogi kažu, na ruku se išlo kafiću Trubadur čiji vlasnik naravno podržava gradsku odluku. 'Mislim da se s ovakvom finom akustičnom glazbom, jazzom, klapama, mandolinom i gitarom može do dugo u noć. To pripada ovom gradu', dodaje Brešković. Dubrovački gradonačelnik danas nam nije imao vremena objasniti kakva je razlika u proizvedenim decibelima između glazbe koju pušta DJ i žive glazbe. U Splitu se ugostitelji žale na radno vrijeme, a neki su zbog buke završili i iza rešetaka.
U Španjolskoj isti problem
Premalo se ulaže u sadržaje za mlade. Iako je u središtu Splita radno vrijeme do jedan ili dva u noći, policija im zna i ranije pokucati. 'Mislim da je nama kao nekoj klupskoj sceni o.k. da radimo do dva, ali da do dva bude opušteni rad, bez policije koja zna doći u jedan ili ponoć i pol', žali se jedan ugostitelj. Gosti iz Španjolske kažu da kod njih kafići rade do tri, a problemi s bukom su jednaki. 'Ako živite u centru morate razumjeti da je sve puno turista, razumijem da je susjedima teško, i u središtu Barcelone je jednako. Ljudi koji tamo žive žale se na buku, ali to je jednostavno tako u centru grada', rekla je turistica iz Španjoslke.
Što turisti rade kad pada kiša?
Turisti u Zadru imaju više alternativa. Primjerice, osim što mogu posjetiti muzej antičkoga stakla koji je vrlo lijep, mogu poslušati i koncert Evergrina Imaju li mladi turisti u Hrvatskoj ikakve šanse da se dobro zabavljaju do ranih jutarnjih sati? Teško. Kroničan nedostatak zabave ostat će čini se još dugo - velik problem turističke ponude. Što turisti rade ako je vrijeme kao recimo danas, pada kiša i ne mogu se kupati? Za mnoge turiste posebno s djecom tada nastaje prava noćna mora. Možda bi drugi znali što i kako s turistima u tim situacijama, ali kod nas izgleda da su prepušteni snalaženju. Kad se oblaci navuku nad obalu, plaže se isprazne, a vreva obično preseli na ulice velikih turističkih središta. Nešto lošije vremenske prilike to su danas učinile i Zadru.
Ulične ponude turisti se brzo zasite
Nekoliko kapi kiše razveselilo je ugostitelje i prodavače na gradskim ulicama. Ulične ponude turisti se ipak brzo zasite. A što još naši turistički djelatnici nude gostima. 'Osim što može posjetiti muzej antičkoga stakla koji stvarno djeluje svjetski, vrlo je lijep, posjetit možda njega. Navratiti navečer recimo na piće, na Narodni trg. Poslušati koncert Evergrina ili se prošetati rivom, pogledat Pozdrav suncu ili poslušat morske orgulje', rekao je Stjepan Felber iz Turističke zajednice Grada Zadra.
Svake godine za turiste traže više
Lijepih fotografija turistima koji posjete Zadar, kao i ostale veće obalne gradove neće nedostajati. No da ih lošije vrijeme ne bi nagnalo na odlazak s Jadrana nedostaje više brige za organiziranje njihovih aktivnosti. Ipak je manje onih kojima ni kiša ne smeta za kupanje. Sunce i more je samo dio ponude, a turisti svake godine traže više i više. Hrvatska za sada zaostaje za našim glavnim konkuretima. U godini recesije mora se trgnuti da im turiste ne preotme konkurencija. A tamo je zabava 24 sata i svaki euro se turistu uzme.
Ukupno {{TotalVotes}}