Kod donacije moraju platiti porez

Trgovcima jeftinije hranu bacati, nego je darovati!

Slika nije dostupna
U svijetu je gotovo milijarda ljudi koji nemaju što jesti, a samo u Hrvatskoj na godinu se baci hrane u vrijednosti 4 milijarde kuna. Trgovcima se ono što ne prodaju najčešće ne isplati donirati jer po zakonu na to moraju platiti porez.

Jestiva i zdrava hrana propada, jeftinije ju je uništiti nego pokloniti onima kojima je prijeko potrebna. 'Na naša vrata gotovo svakog dana negdje 10 do 15 novih obitelji pokuca, ugrožena im je egzistencija, nemaju za režije, nemaju za kredite, nemaju za hranu nemaju znači od čega živjeti', rekao je Zvonko Erceg, tajnik Caritasa Zagrebačke nadbiskupije.

>>
Nestašica hrane u Siriji, ugroženo oko milijun ljudi

Odluče li trgovački lanci, proizvođači ili prerađivači darovati kruh, voće ili povrće, stvaraju si trošak. Zakonska obaveza propisuje plaćanje poreza na donacije. 'Prema informacijama koje mi imamo od potencijalnih donatora, oni se žale da im je nekada jeftinije ono što im je višak što treba ići u otpis uništiti, nego li da to doniraju i da na to plaćaju veliki iznos PDV-a', rekao je Erceg.

Samo u Hrvatskoj na godinu se baci hrane u vrijednosti 4 milijarde kuna, dok diljem svijeta, procjenjuje se, gladuje oko 925 milijuna ljudi. 'Sigurno da bi modifikacije postojećeg zakona o porezu na PDV olakšale doniranje proizvoda i hrane, sigurno bi i potaknule socijalno poduzetništvo, a samim time i socijalnu osjetljivost u našem društvu', rekla je Lana Jugo iz odnosda s javnošću jednog trgovačkog centra. I dok jedni gladuju, drugima višak hrane stvara probleme.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook