Dok se u snu najčešće smiruju misli, brojni ljudi to ne mogu. U Klinici za psihijatriju "Vrapče" obavljaju se brojni pregledi koji otkrivaju problem sa spavanjem, kao što je to na primjer apneja.
"Moramo biti dobri prema sebi. Moramo biti svjesni da imamo psihički aparat koji sve to proživljava u noći", osvrnula se na ljudski mozak ravnateljica Klinike za psihijatriju "Vrapče", doc. dr. sc. Petrana Brečić.
Dok masovno starija populacija spava po noći i pokoji sat po danu, brojni su oni koji svoj san ne cijene pa nakon alarma ostanu u krevetu još neko vrijeme.
"Mudrije je ustati iz kreveta, nego se nastaviti mrcvariti ili do 9 sati biti u krevetu i nešto površno spavati", rekao je doc. dr. Domagoj Vidović, predstojnik Zavoda za psihofiziologiju Klinike "Vrapče".
No, ima onih i koji se probude i nakon toga više ne mogu zaspati. Struka ima rješenje i za to.
"Kad vidimo da nećemo brzo zaspati, potrebno je ustati i obaviti neku fizički manje zahtjevnu aktivnost te se nakon toga vratiti u krevet", pojasnio je Vidović.
Nakon plitkih faza spavanja tone se u duboku fazu nakon koje se vraća u pliću. Nakon nje dolazi REM faza u kojoj ostajemo.
"Osoba se treba javiti somnologu kada intenzitet poremećaja spavanja uzrokuje pad u funkcionalnosti", kazao je Vidović.
Trećinu života spavamo.
"Kad smo u kakvom problemu, onda nam je san najteži, to jest, najteža nam je noć. Za lakše utonjavanje u san treba isprobati pustiti neku muziku ili pokušati čitati", dodala je ravnateljica Brečić.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr