Haag: Tužiteljstvo izvelo prvu svjedokinju

Slika nije dostupna
Bivša prevoditeljica međunarodnih snaga UN-a u Kninu, prva svjedokinja haškog tužiteljstva na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču opisala je granatiranje Knina 4. kolovoza 1995. prvog dana Oluje u kojem je, prema njezinim riječima, pogođena stambena zgrada u neposrednoj blizini njezina stana.

Svjedokinja haškog tužiteljstva koja svjedoči uz ograničene mjere zaštite identiteta zaštitom lica vodi se kao svjedokinja 136.

Haško suđenje hrvatskim generalima počelo je u utorak uvodnim riječima tužiteljstva, a u srijedu je uvodne riječi iznijela obrana generala Gotovine.

Raspravni dan u četvrtak ujutro počeo je zatvorenom sjednicom radi rješavanja proceduralnih pitanja.

Svjedokinja je u kratkom iskazu opisala kako je nakon početka granatiranja otišla u bazu UN-a u Kninu i tamo ostala 45 dana. Prvih dana dočekivala je na ulaznim vratima baze UN-a ljude, koje je opisala kao uglavnom starije ljude, trudnice, žene i bolesnike iz Cetine, a od 11. kolovoza pratila je u obilasku Knina i okolnih sela pripadnike međunarodnih snaga i organizacija od civilne i vojne policije UN-a, press ureda i organizacija za ljudska prava. Posvjedočila je da je od generala Čermaka dobila dozvolu za kretanje po Kninu, ali je na vlastitu odgovornost išla i izvan grada.

Svjedokinja je potvrdila da je napravila popis nekoliko desetaka osoba pokopanih na tri lokacije na kninskom groblju tako što je popisivala imena s križeva što je uvedeno u dokazni materijal. Na groblje je išla nekoliko puta i posvjedočila je da se tamo osjećao miris raspadnutih tijela. Kazala je kako se radilo o osobama iz okolnih sela uključivši Grubore.

Opisala je i kako je od hrvatske policije dobila popis imena ubijenih ljudi.

Suđenje se nastavlja protuispitivanjem svjedokinje.

Povezane teme