ZA DNEVNIK NOVE TV

Picula o nemirima u susjedstvu: "Srbija se nalazi u neproglašenom izvanrednom stanju"

Tonino Picula, zastupnik u EP
Tonino Picula, zastupnik u EP Foto: DNEVNIK.hr
Prihvaćen je prijedlog hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da se na sljedećem sastanku Europskog vijeća održi rasprava o stanju u hrvatskom susjedstvu.

Sastanak Europskog vijeća u Bruxellesu, na kojem se raspravlja o potpori Ukrajini, prati novinarka Dnevnika Nove TV Jasmina Bojić. Tamo je razgovarala i s premijerom Andrejem Plenkovićem koji je rekao da je Europsko vijeće prihvatilo njegov prijedlog da održi raspravu o situaciji na jugoistoku Europe, koja je, rekao je, zabrinjavajuća, a retorika zapaljiva. 

Europsko vijeće koje bi se trebalo baviti zapadnim Balkanom, održat će se u lipnju,a  do tada će se o tome razgovarati na ministarskoj razini. O situaciji u Srbiji Jasmina Bojić je razgovarala i s Toninom Piculom, izvjestiteljem Europskog parlamenta za Srbiju. Komentirao je najnovije događaje, među kojima su ponovni pad vlade u Srbiji, studentski prosvjedi, kao i činjenica da vlasti u Srbiji optužuju Hrvatsku da je pokrenula utrku u naoružanju.

"Smrt 16. žrtve iz Novog Sada ponovno će, po mom mišljenju, potaknuti sva ona pitanja koja su potakula masovne prosvjede u Srbiji, a to je odgovornost onih koji su skrivili tragediju. I svi putovi vode, naravno, prema vratima vlasti koja očito u ovih nekoliko mjeseci nije uspjela pozitivno odgovoriti na zahtjeve svih onih koji prosvjeduju na ulicama i trgovima Srbije. Možemo kazati da se Srbija nalazi u neproglašenom izvanrednom stanju", ocijenio je Tonino Picula.

Vrh srpske vlasti, a pod tim je posebno istaknuo predsjednika Aleksandra Vučića, treba pronaći konkretne krivce za stanje u zemlji i, smatra Picula, kao i toliko puta dosad "pokušava skrenuti fokus javnosti na vanjske neprijatelje".

Picula je upozorio i na to da Hrvatska mora voditi računa da na svojim istočnim i jugoistočnim granicama ima države koje prolaze kroz turbulentno razdolje.

"Ono što bi trebalo napraviti je da se na neki način skrene pozornost EU, da je riječ o zemljama koje pregovaraju ili će pregovarati za članstvo u EU i da jednostavno treba voditi računa o kriterijima, a pristupni pregovori su mehanizam koji bi najefikacije trebao utjecati na promjene u tim državama", kaže Picula i dodaje da Hrvatska mora inzistirati na tome da Bruxelles jasnije govori o krizi u Srbiji i Bosni i Hercegovini, a da u tom govoru ne bude izložena jedino Hrvatska.

Tonino Picula podnio je Europskom parlamentu godišnji izvještaj, a sada je otkrio i da je na njega dobio 327 amandmana, a ponudio je 322 kompromisna amandmana.

"Pregovori su bili uspješni, mislim da je sljedeći korak da izvještaj predstavim na vanjskopolitičkom odboru koncem travnja i nadam se da će izvještaj o Srbiji biti usvojen", rekao je Picula, koji je s nacrtom ovog izvještaja prošli tjedan bio u Beogradu, ali ga nisu primili ni predsjednik ni premijer.

Jasmina Bojić, novinarka Nove TV Jasmina Bojić, novinarka Nove TV Foto:DNEVNIK.hr

Pročitajte i ovo Ženi su slomljena rebra Policija se oglasila o slučaju brutalnog postupanja policajaca prema majci i kćeri u Velikoj Gorici

Pročitajte i ovo IZVANREDNO STANJE Invazija kukaca u turističkom gradu u susjedstvu: Zatvorene pošte i trgovine, ljudi zatvoreni u kućama

Pročitajte i ovo UZNEMIRUJUĆE Brutalno ubio cimera, raskomadao ga i dijelove tijela pobacao po gradu: Ostatak nikad neće biti pronađen