Toliko su naime zadali ministri Čobanković i Kalmeta da Vlada konačno odluči o sudbinama posrnulih dalmatinskih tvrtki - Trimota i Adriachema. Prošla su tri tjedna, no nema odgovora prihvaćaju li se planovi tih tvrtki koje su izradili kako bi ponovno pokrenuli proizvodnju. Radnici i dalje čekaju.
Iako se na strojevima nakupila prašina, radnici Adriachema nas uvjeravaju da već sutra mogu početi proizvodnju. No Vlada još nije odlučila hoće li prihvatiti njihov plan restrukturiranja. 'Obećanje - ludom radovanje i ništa drugo po mom mišljenju', kazao je jedan od radnika.
'Ovo se jedino može dogoditi u Hrvatskoj i u Dalmaciji da ovakvi strojevi koji su kad su kupljeni vrijedili desetine milijuna dolara, a ovde stoje', kazao je Željko Stojak, sindikalni povjerenik u Adriachemu.
A isto tako i radnici već godinama kod kuće čekaju minimalce. 'Ja se ne sjećam kad smo primili nešto, mislim da 9 mjeseci nismo dobili ni kune', kazao je radnik Miroslav Majić.
Ukoliko se novi plan ne prihvati, idu u stečaj, a sličnu sudbinu dijele i radnice Trimota. 'Prosili smo za Božić kruh i ručak, a izgleda da ćemo i za Uskrs. Ali mi možemo ovdje opstati i mi možemo raditi', kazala je Mira Lekić. 'Sve to sporo ide. Nama je već godina otišla, a mi smo praktički na ulici i ne znamo gdje smo. Trebamo živjeti, svaki mjesec nam treba novac da preživimo, nije rješenje minimalac, rješenje je da radimo i mi bi htjeli raditi', dodala je Branka Topić.
A iako su prošli rokovi još uvijek se ne zna kakva je sudbina Trimota. Stečaj ili nastavak proizvodnje, a jedna od ideja je bila i da se u ovim prostorijama otvori nova ženska kaznionica. 'Na tom mjestu kaznionice neće biti sigurno, već se donijela odluka da kaznionica bude u bivšoj vojarni', kazao je gradonačelnik Imotskog Ante Đuzel.
A za Trimot postoje samo dvije opcije - prihvaćanje plana i proizvodnja ili stečaj.