Mala škola izbora

Tko ima pravo podnijeti prigovor u postupku zaštite izbornog prava?

Ilustracija Foto: Getty Images
Prigovor zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja i u postupku izbora za predsjednika Republike Hrvatske podnosi se Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) u roku od 48 sati računajući od isteka dana kad je izvršena radnja na koju je stavljen prigovor.

 

Tko ima pravo podnijeti prigovor u postupku zaštite izbornog prava?

Prigovor u postupku zaštite izbornog prava na predsjedničkim izborima imaju pravo podnijeti:

  • političke stranke
  • kandidati
  • najmanje 100 birača

Kome se podnosi prigovor i u kojem roku?

Prigovor zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja i u postupku izbora za predsjednika Republike Hrvatske podnosi se Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) u roku od 48 sati računajući od isteka dana kad je izvršena radnja na koju je stavljen prigovor.

Tko odlučuje o podnesenom prigovoru i u kojem roku?

Državno izborno povjerenstvo dužno je donijeti rješenje o prigovoru u roku od 48 sati od dana kada mu je dostavljen prigovor odnosno od dana kada su mu dostavljeni izborni materijali na koje se prigovor odnosi.

Kada se podnosi žalba Ustavnom sudu i u kojem roku?

Protiv rješenja Državnog izbornog povjerenstva podnositelji prigovora imaju pravo žalbe Ustavnom sudu Republike Hrvatske, koja se podnosi Ustavnom sudu Republike Hrvatske putem Državnog izbornog povjerenstva u roku od 48 sati računajući od isteka dana kad je primljeno pobijano rješenje.

Smatrat će se da je žalba predana u roku ako je predana Državnom izbornom povjerenstvu prije nego što protekne spomenuti rok.

Ustavni sud Republike Hrvatske dužan je donijeti odluku o žalbi u roku od 48 sati od dana primitka žalbe.