U posljednjih šest godina na mjesec je tako zarađivao dodatnih 20-ak tisuća kuna, a da nitko od njegovih kolega ili nadređenih ništa nije posumnjao. Pitali smo iskusne kriminaliste kako je to moguće.
Inspektora Mislava Merkaša sumnjiči se da je godinama dojavljivao svodnicima i prostitutkama kada kreću policijske akcije. Da bi vruća linija sa svodnicima bila sigurna, često su se mijenjali mobiteli i kartice s brojevima što je otežalo otkrivanje i ove grupe.
'Dosta je teško ući u trag nekome tko potpuno raspolaže informacijama i o načinu na koji se pribavljaju tajni podaci, a i prema kome se primjenjuju podaci', rekao je Đuro Lubura, stručnjak za telekomunikaciju.
>> 'Pao' još jedan policajac: Sumnjiči se za organiziranje prostitucije
Sigurne brojeve svodnicima je dostavljala sumnja se Merkašova supruga, također djelatnica policije. Na dilanju informacija visokorangirani inspektor zaradio je u šest godina najmanje 252 tisuće eura, a da nitko nije ništa posumnjao. Za kriminalista Željka Cvrtilu to je dokaz slabosti nadzornog sustava.
'Vi imate sada po liniji rada, da je sa određenim predmetom možda 10-tak, 20-tak ili više ljudi upoznato. To zapravo nije dobro i tu postoji veliki prostor za curenje informacija', rekao je Željko Cvrtila, kriminalist.
Sa svim manama nadzora sustava u kojem je radio inspektor Merkaš je bio dobro upoznat. 'Baš zbog toga bi trebalo uvesti kod tih ključnih obrada teškog kriminaliteta i takozvanu provjeru integriteta s vremena na vrijeme što podrazumijeva i poligrafska testiranja', kaže Cvrtila. Ovom akcijom razbijena su četiri zagrebačka lanca prostitucije. Merkaš je s ostalih šestero osumnjičenika završio u istražnom pritvoru.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook