Političari podijeljeni

PRVE POSLJEDICE Nakon Vladine odluke o privatizaciji strateških tvrtki, padaju cijene dionica

Vladina odluka o privatizaciji pojedinih do jučer strateških tvrtki u kojima država ima udjele već ima konkretne posljedice na tržištu.

Končaru i Sunčanom Hvaru, pokazuju burze, porasle su cijene dionica. Podravci je, nakon premijerove objave da iako više nije strateška kompanija, još nije na prodaju, cijena dionice pala. Stručnjaci upozoravaju da bi kaotična politička situacija mogla pokvariti učinak smanjivanja javnog duga kod agencija za kreditni rejting.

Ni Luka Rijeka, ni ACI nisu tvrtke koje bi išle u prodaju, poručio je ministar prometa iz Rijeke. Osvrnuo se i na prodaju Croatia Airlinesa za koji je zainteresirana turska aviokompanija Turkish Airlines.

'Za bilo kakav snažniji razvitak i modernizaciju Croatia Airlinesa bez ulaska strateškog partnera to nije moguće, tako da Croatia Airlines je tvrtka koja će definitivno ići prema pronalasku strateškog partnera', poručio je ministar prometa, Oleg Butković.

Sindikati su pak pisali premijeru i traže da o strateškim i nestrateškim tvrtkama ubuduće odlučuje u Sabor, a ne Vlada.

'Radi se o raspolaganju narodnom imovinom i onda bi Vlada trebala pitati narod što misli o toj imovini ili želi li je držati za sebe. Smatramo da su to prevelike ovlasti za jednu vladu', kazao je Krešimir Sever iz Nezavisnog hrvatskog sindikata.

Iz Udruge Lipa čiji je bivši čelnik Davor Huić nedavno postao premijerov savjetnik hvale privatizaciju.

'Radi se o tome da se političarima kroz privatizaciju oduzima njihova najdraža igračka, jedna snažna poluga moći preko koje oni mogu preko javne nabave, preko zapošljavanja, preko utjecaja na lokalnu sredinu pa i nacionalnu sredinu oni pojačavaju svoju moć, a znamo da iza toga stoji najčešće klijentelizam, korupcija, nepotizam i jedno neuspješno upravljanje tim tvrtkama', kazao je Zoran Löw, Udruga Lipa.

Lokalni političari iz Koprivnice već su se pobunili protiv prodaje udjela u Podravci. S druge strane dok je Podravka bila u igri za prodaju cijena dionice je rasla, a nakon što je premijer objavio da zasad nije na prodaju cijena dionice je pala.

Otkako je najavljena privatizacija, Končaru je porasla cijena dionice, također i Sunčanom Hvaru. Eutelsatu je cijena dionice pala, ali zbog procjene pada prihoda, vrijednost državnog paketa sada je manja za 9 milijuna eura.

Ekonomski strateg HSLS-a, Josip Budimir ističe kako privatizacija često znači bolji razvoj poduzeća, ali samo ako se kvalitetno odradi.

'Zaduživati se ili imati velike dugove da biste zadržali nekakvu imovinu koja vam ne donosi odgovarajuću korist mislim da nije previše racionalno ponašanje. Nemojmo zaboraviti da će ta poduzeća i dalje poslovati, i dalje će uplaćivati u državni proračun', rekao je Josip Budimir, gospodarski strateg HSLS-a.

Struka upozorava kako smanjivanje javnog duga za 200 milijuna eura ne znači da će kreditne agencije automatski podići hrvatski rejting kako se nada premijer.

'Politička situacija u Hrvatskoj u smislu svih ovih preslagivanja i političke pat pozicije je dovoljno negativna da sam siguran da će rejting agencije tu staviti veliki minus', rekao je ekonomski analitičar, Luka Brkić.

Toliko velik minus, ističe Brkić, da bi politička situacija mogla poništiti i pozitivan signal koji se šalje smanjivanjem javnog duga ovom privatizacijom.

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr