Swoboda je da ostvari te rokove procijenio na "25 do 30 posto", te istaknuo da hrvatska Vlada, prema procjenama Europske komisije, ne provodi reforme u tri područja: pravosuđu, industriji (posebice brodogradnji) i ribolovu, pri čemu je izdvojio problem ZERP-a.
"Morska granica je sporna. Hrvatska jednostrano razmišlja, a prema pravilima EU-a trebala bi se uskladiti sa svojim susjedima", rekao je Swoboda govoreći o ZERP-u.
Premijer Ivo Sanader, smatra Swoboda, "imao je volju ali nije uvijek bio u mogućnosti" provesti potrebne reforme, a nakon nedavnih izbora to će biti još teže zbog jače oporbe.
Da bi Hrvatska ušla u Uniju 2011., ona mora najkasnije do siječnja 2009. završiti pregovore. Nakon toga stručnjacima je potrebno dva do tri mjeseca da detaljno formuliraju Ugovor o pristupanju, a zatim slijedi njegova ratifikacija u zemljama članicama, što može potrajati godinu i pol.
Bude li se čekalo formiranje novog saziva Europskog parlamenta i nove Komisije (do jeseni 2009.), ulazak Hrvatske bio bi odgođen na duže razdoblje, ocjenjuje Die Presse.
"Moramo iskoristiti 2008. za pozitivne rezultate, a vrijeme sve više
istječe", upozorio je Swoboda, dodajući kako se ne smiju ponoviti pogreške koje su učinjene s Rumunjskom i Bugarskom, koje su primljene u Uniju 2007. iako nisu provele neke od ključnih reformi.