"Ako se kod otvorenih graničnih sporova ne može naći bilateralno rješenje, tada bi trebalo koristiti usluge treće strane", glasi amandman koji je podnio Hannes Swoboda, izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku.
U srijedu u 18 sati istekao je rok za podnošenje amandmana na nacrt rezolucije Europskog parlamenta o kojima će se raspravljati sljedeće srijede, 25. travnja, a glasovanje je predviđeno dan poslije, u četvrtak.
Pred Europskim parlamentom naći će se nacrt rezolucije, koji je 27. ožujka prihvatio Vanjskopolitički odbor te amandmani podneseni do danas.
Izvješće Vanjskopolitičkog odbora vrlo je pozitivno za
Hrvatsku, ali je na neki način to palo u sjenu zbog toga što nije
prošao dio amandmana u kojem se spominje mogućnost arbitraže u slučaju da Hrvatska i Slovenija ne uspiju bilateralno riješiti pitanje granice.
Prije glasovanja u Vanjskopolitičkom odboru, Swoboda je podnio amandman na nacrt vlastitog izvješća u kojem se spominjala mogućnost arbitraže.
"Od hrvatske i slovenske Vlade traži se da iskoriste sve
dostupne mogućnosti kako bi se postigao sporazum o otvorenim graničnim pitanjima, uzimajući u obzir do sada postignute sporazume i zaključke Europskog vijeća od 17. i 18. lipnja 2004. godine i poziva ih da se suzdrže od bilo kakvih jednostranih poteza koji bi mogli potkopati takav sporazum. U slučaju da se takav sporazum ne postigne, pozivaju se dvije strane da razmotre pribjegavanje trećoj strani kroz posredovanje ili međunarodnu arbitražu kako bi se riješila sporna granična pitanja; traži od obiju strana da predstojeće mjesece iskoriste kako bi se dogovorili o biti spora ili o postupku za njegovo rješavanje, bilo posredovanjem ili arbitražom", glasio je Swobodin
kompromisni amandman.
Međutim, prilikom glasovanja o svakom pojedinom amandmanu, prvi dio ovoga amandmana dobio je većinu, a drugi, u kojem se spominje arbitraža, odbačen je.
Zastupnik Europskog parlamenta iz Njemačke Bernd Posselt, član političke skupine Europske pučke stranke i europskih demokrata (EPP-ED), izjavio je u srijedu hrvatskim novinarima da neriješeno pitanje granice između Hrvatske i Slovenije ne može biti prepreka za hrvatsko članstvo u EU-u.
Posselt je rekao da je EU primila Sloveniju u članstvo iako nije imalo riješeno pitanje granice s Hrvatskom, te da ona sada nema pravo zbog toga blokirati Hrvatsku.
"Mislim da će se u rezoluciji tražiti od obiju strana da pronađu
bilateralno rješenje toga pitanja prije nego što Slovenije preuzme predsjedništvo EU-a (1. siječnja 2008.), ali treba jasno reći da smo Sloveniju prihvatili kao članicu prije nego što je riješila taj problem i stoga ona nema pravo blokirati Hrvatsku", rekao je Posselt.
Posselt je rekao da će njegova skupina imati sedam amandmana, kojima će nastojati poboljšati neke dijelove teksta.
Jednim od amandmana EPP će tražiti brisanje dijela teksta u kojem se izražava zabrinutost zbog nastojanja hrvatske Vlade da bude amicus curiae (prijatelj suda) u procesu protiv trojice hrvatskih generala
pred Haškim sudom.
"Ne prihvaćam dio izvješća u kojem se kaže da Hrvatsku i njezinu vladu treba kritizirati zbog nastojanja da bude amicus curiae u slučaju Gotovina. To je dio normalne procedure pred Sudom, a sad više nije ni aktualno. Mislim da trebamo izbrisati taj dio, jer to nije pošteno i nema nikakve veze s članstvom Hrvatske u EU, nikakve veze s izvješćem o napretku i to je samo vrsta propagande", rekao je Posselt dodajući da će u slučaju da to ostane u tekstu, dati izjavu u ime EPP-a, u kojoj će to odbaciti.
Taj dio nacrta već je djelomično popravljen na Vanjskopolitičkom odboru jer je u prvotnom nacrtu stajalo da bi "inicijative hrvatske Vlade da podupre financiranje obrane generala i njezin zahtjev da bude amicus curiae (prijatelj suda) u slučajevima pred Haškim sudom mogla biti krivo interpretirana kao presumpcija nevinosti".
Na kraju u glasovanju pred Odborom izbačen dio koji govori o
presumpciji nevinosti.
U nacrtu rezolucije spominje se 2009. kao godina u kojoj bi Europski parlament mogao dati pristanak na članstvo Hrvatske i to je prvi dokument EU-a u kojemu se spominje ta godina.
"Smatrajući da bi Hrvatska trebala učiniti sve kako bi provela potrebne reforme s ciljem da na vrijeme završi pregovore kako bi Europski parlament dao pristanak prije sljedećih europskih parlamentarnih izbora u lipnju 2009. godine", glasi taj paragraf.