Swoboda o ZERP-u: 'Hrvatska mora nešto i žrtvovati'

Slika nije dostupna
Hrvatska mora nešto i žrtvovati i zato Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP) ne bi trebala primijeniti prije završetka pregovora s Europskom unijom jer bi time mogla odgoditi svoj pristup, poručio je Hannes Swoboda, izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku.

"Potrebno je nešto i žrtvovati", odgovorio je Swoboda na novinarsko pitanje zbog čega drži da bi primjena odluke koju je donijelo zakonodavno tijelo odgodila pristup EU.

"Dopustite da budem vrlo otvoren ... Ako bi to (primjena ZERP-a) spriječilo Hrvatsku da ubrzo postane članicom Europske unije, bila bi to pogreška", rekao je Swoboda.

"Propisi EU-a jači su od propisa države članice", rekao je Swoboda te podsjetio da EU prima članice koje imaju uređene odnose sa susjedima.

Austrijski diplomat održao je u Zagrebu predavanje studentima i
profesorima Veleučilišta VERN na temu "Hrvatska na putu u EU, izazovi ekonomije, obrazovanja i borbe protiv korupcije", a raspravom koja je uslijedila dominiralo je pitanje ZERP-a.

"Europski je razgovarati", ocijenio je predsjednik saborskog Odbora za europske integracije Neven Mimica, a ne "odašiljati signale" i prvo što bi nova vlada trebala učiniti jest "stvoriti uvjete za razgovor s europskim partnerima" prema kojima valja nastupiti otvoreno.

"Prijetnje" o zamrzavanju pregovora nisu realne i EU želi završiti pregovore s Hrvatskom, ocijenio je Mimica, ali i dodao da je "famoznim" zapisnikom iz 2004., kojim se obvezala da neće primjenjivati ZERP na članice EU (Italija, Slovenija), prošla Vlada napravila iskorak jer preuzela na sebe ulogu Sabora.

U raspravi je bilo postavljeno pitanje zbog čega Hrvatska inzistira na primjeni ZERP-a upravo sada, godinu i pol prije završetka pregovora, dok je 17 godina dopuštala izlov svoje ribe susjedima, a sudionici su se uglavnom složili da ima daleko važnijih pitanja, poglavito poljoprivreda, brodogradnja, konkurentnost, prodaja zemljišta ili tržišno natjecanje.

Swoboda je naglasio i potrebu učinkovitog sustava koji bi rješavao probleme.

Bilo da se radi o borbi protiv korupcije, reformi pravosuđa ili
državne uprave, Hrvatska mora pokazati da ima sustav za rješavanje problema i da taj sustav doista i primjenjuje, rekao je Swoboda.

"Problem je unutarnja primjena reforme u zemlji, međunarodni predstavnici (Hrvatske) nisu problem", kazao je Swowbda.

 Licencirani lobist Hrvatske gospodarske komore u EP-u Natko Vlahović istaknuo je, posluživši se primjerom Malte čiji su pregovarači vješto zaštitili svoje ribarstvo tijekom pristupnih pregovora s EU, koliko je važno da zemlja bude dobro pripremljena.

Hrvatska bi trebala imati pripremljene stručne studije kojima će osnažiti svoje pregovaračke argumente, primjerice za ribarstvo, ali i za druga poglavlja, kazao je Vlahović.

Povezane teme