Ljudima koji 'plivaju u novcu' bit će predstavljeno i deset hrvatskih ideja. Među njima je i Liana koju je nedavno prepoznao i Facebook te odlučio pripomoći u daljnjem razvoju te aplikacije prihvativši je u svoj program vrijedan 60.000 dolara.
Iza ove ideje stoji mladi inovator Krešimir Drvar. Za Dnevnik.hr ispričao je kako je u početku na Liani radilo samo nekoliko osoba, a kako se aplikacija razvijala, javila se i potreba za proširenjem tima.
Tako na aplikaciji danas radi tim od sedam osoba, a u ovom trenutku se pripremaju i prijavljuju na razne akceleratore na kojima će se predstavljati svojim potencijalnim investitorima.
Za inovaciju hrvatskog inovatora zainteresirana i NASA?
Mediji su već podosta prostora posvetili Liani. Radi se o geo-lokacijskom messengeru pomoću kojeg se možete povezati s ljudima vaše nacionalnosti ili jezika kojeg govorite dok ste u inozemstvu. Bilo da tražite Hrvata u Kataru ili nekoga tko priča hrvatski u Španjolskoj, pomoću Liane moći ćete ih kontaktirati brzo i jednostavno.
Ideja o takvoj aplikaciji je stara nekoliko godina, a došla je sasvim spontano. 'Prije nekoliko godina, kada sam bio na konferenciji u Las Vegasu prišao mi je jedan čovjek iz Rusije koji je bio oduševljen činjenicom da pričamo sličnim jezicima. Tako mi je i sinula ideja. Zašto ne bi napravili aplikaciju koja će nam olakšati orijentaciju i komunikaciju dok se nalazimo u inozemstvu', rekao je Drvar, idejni začetnik Liane.
Jedna od prvih stvari bila je napraviti što jednostavnije sučelje, a tim je u tome i uspio. 'Prijavljivanje u Lianu je jednostavno, možete se prijaviti svojim Facebook računom ili pomoću svoje e-mail adrese. Nakon prijave odabirete svoju nacionalnost i jezike koje govorite. Kada postavite svoj račun, otvorit će vam se prozor i mapa na kojoj ćete vidjeti sve korisnike koji odgovaraju vašem profilu, tj. govore istim jezicima ili su iste nacionalnosti kao vi. Zamislili smo Lianu kao svojevrstan WhatsApp za iseljenike', objašnjava Drvar.
Kako stvari stoje, razvojni tim Liane je na dobrom putu, a slijedeći korak je predstaviti se u što boljem svjetlu potencijalnim investitorima na raznim akceleratorima u Europi i svijetu, prvo na Collisionu u Las Vegasu, a potom investitorima u Londonu. Aplikacija je potpuno besplatna za korištenje, a možete ju preuzeti u App Storeu i Google Playu.
Krešimir je imao svega 17 godina kada je završio Cisco CCNA akademiju. Bio je voditelj informatičkih tečajeva u nekoliko škola za darovite informatičare, a danas je autor prvog priručnika o optimizaciji web stranica za tražilice na hrvatskom, predavač na brojnim konferencijama, te još povremeno promovira internetski marketing u domaćim TV emisijima. Trenutno je direktor marketinške digitalne agencije Effectus Media koja ima status Google Certified Parner od 2009, a na nedavnom 3. Google Adriatics izazovu dobio je nagradu 'Top growing agency'. Posljednjih je šest mjeseci posvetio razvoju Liane – mobilne aplikacije za povezivanje iseljenika.
Aplikacija Liana – Connecting expats, proizvod zagrebačke tvrtke Effectus Media, nakon što je primljena u Facebookov program, predstavit će se investitorima u Las Vegasu, a nakon održanog foruma MACRO-BICRO-a imat će se priliku predstaviti i u Londonu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook