Razgovarali smo s mladom ženom koja je nakon pokušaja suicida, mnogo bolje i veseli se povratku svom životu. Iako je stručna pomoć presudna, svi možemo ili u obitelji, ili kao prijatelji, susjedi, radni kolege primijetiti simptome, odnosno primijetiti osobu koja je u razdoblju kada sama više nema snage.
''Bilo je mračno i crno sve taj dan kad sam pokušala suicid. Vrapče mi se dogodilo, tu sam završila, to je možda najbolja stvar u životu koja mi se dogodila'', ispričala je jedna žena.
''Ne treba se toga sramiti, jer je depresija stanje u koje svatko od nas u svakom trenutku može upasti'', kazala je Petrana Brečić, psihijatrica iz Klinike za psihijatriju Vrapče.
U Zagrebu je ljude očito najmanje sram potražiti pomoć, pa je stopa samoubojstava najveća u Koprivničko-križevačkoj, Ličko-senjskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji.
''Dobro bi nam došla bilo kakva pomoć. Budući da bismo željeli otvoriti telefonsku hitnu liniju za pomoć suicidalnim i depresivnim osobama. Oformit ćemo grupu za uzajamnu emocionalnu potporu'', rekao je Tin Pongrac, predsjednik Udruge Životna linija.
Najčešći simptomi depresije su osjećaj umora, pospanost, gubitak energije. ''Drugi aspekt koji također može biti u depresivnom poremećaju izražena napetost, nervoza, gubitak strpljenja, eksplozivnost - to sve su simptomi gdje bismo trebali malo stati'', kaže dr. Brečić.
''Mogu vam reći da sam bliža sebi nego u posljednjih 20 godina. Radujem se svojoj snazi i brizi za svoje dijete'', rekla nam je žena s početka priče.
''Laička populacija može mirno slušati. Jako je važno takve ljude saslušati, ali bez dociranja i davanja savjeta, nego biti jedan topao empatični slušač'', savjetuje doktorica.
Imamo obvezu slušati, ali pravo govoriti, depresivnim osobama, imaju samo psihijatri.
Ne ustručavajte se potražiti pomoć
Ako se vi ili netko vama blizak suočava s određenim psihološkim poteškoćama ili se jednostavno nalazite na životnom raskršću u potrazi da pravom odlukom nemojte se nikad ustručavati i pitati za pomoć i razgovor.
Donosimo vam nekoliko kontakata gdje možete porazgovarati s punim povjerenjem sa stručnjacima koji će vam sigurno pomoći:
Centar za krizna stanja i prevenciju suicida pri KBC-u Zagreb
Nazovite na telefon 01-2376-470 kad god vam zatreba pomoć od 0 do 24 sata, liječnici su uvijek spremni porazgovarati s vama i pomoći vam.
U Centar za krizna stanja pri KBC Zagreb možete doći i bez najave i uputnice svakim danom između 8 i 20 sati.
Hrabri telefon
Ako ste maloljetno dijete ili roditelj koji se suočava s različitim odgojnim izazovima možete se obratiti stručnjacima na Hrabrom telefonu.
Ako ste dijete nazovite na besplatni broj 116-111.
A broj Hrabrog telefona za mame i tate je 0800-0800. Linija je otvorena svakim radnim danm od 9-20h
Psihološki centar TESA
Psihološki centar TESA je udruga koja već 25 godina daje besplatnu psihološku pomoć i podršku zdravom razvoju građana.
Nazovite na broj: 01/48 28 888 - radnim danom od 10 do 22h ili im se javite mailom za savjet: psiho.pomoc@tesa.hr
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr