‘Vlasti republike srpske krajine željele su da se civili boje Hrvata. Od zapovjednih struktura do političke vlasti svi su nas poticali da odemo’, rekao je Lazarević, koji je bio i oficir u tzv. krajinskoj vojsci. Po njegovim riječima, za širenje straha i panike bilo je zaduženo ministarstvo informiranja u Kninu, a po naredbi krajinskih vlasti provodili su ga čak i svećenici Srpske pravoslavne crkve. ‘Trebalo je samo spomenuti određene primjere, što se Srbima dogodilo između 1941. i 1945., u Medačkom džepu ili Maslenici. Nitko nije želio riskirati, ostati i sam se uvjeriti je li to točno’, dodao je Lazarević koji je kao svjedok tužiteljstva ranije svjedočio protiv Slobodana Miloševića. On je ustvrdio da je službeni Beograd želio da Srbi napuste tzv. krajinu prema navodnom dogovoru između tadašnjeg predsjednika Hrvatske i Jugoslavije, Franje Tuđmana i Slobodana Miloševića.
>> Odvjetnik vjeruje u oslobađajuću presudu za Gotovinu
O tome da je Beograd napustio hrvatske Srbe, po njemu, svjedoči razvoj događaja nakon što su hrvatske snage krenule s akcijom Olujom 4. kolovoza 1995. godine. ‘Razvoj situacije nakon napada je da nam nitko nije želio pomoći u obrani. Bilo je bolno očigledno da je Beograd dao do znanja da smo sami’, rekao je Lazarević. Iako se tzv. krajinska vojska nadala pomoći iz Srbije i Republike Srpske u BiH, ta pomoć nije stigla. ‘Ponavljali su jednu te istu riječ - izdržite, bez ikakvih obećanja da će pomoći. Svi smo znali da je riječ o bici koju nismo mogli dobiti i da su nas žrtvovali’, rekao je Lazarević govoreći o telefonskim razgovorima oficira tzv. krajinske vojske s najvišim vojnim, sigurnosnim i političkim dužnosnicima Miloševićeva režima - Momčilom Perišićem, Jovicom Stanišićem, Frenkijem Simatovićem i Zoranom Lilićem.
Po njegovim riječima, Beograd je odlaskom lokalnih hrvatskih Srba želio steći jeftine političke poene - ‘od Topuskog napraviti Srebrenicu, optužiti hrvatsku stranu za zločin i svijetu prikazati da su svi ovdje isti’. Da su beogradske vlasti planirale izbjegle Srbe naseliti na Kosovu Lazarević zaključuje po tome što je izbjegličku kolonu s civilima srbijanska policija na autocesti Šid-Beograd-Niš usmjeravala prema jugu Srbije, odnosno prema Kosovu i nije im dopuštala da se koriste drugim izlazima s te prometnice. ‘Ako im nisu dopustili ući u Beograd, zašto bi im dopustili ući u Niš. Za mene je to značilo (smjer) za Kosovo’, rekao je. Lazarević nastavlja svjedočiti i u srijedu, u nastavku suđenja generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženima za zločine nad srpskim civilima tijekom i nakon akcije Oluje.
(Hina)