Švedska: Ciljna europska 2009. ovisi najviše o Hrvatskoj

Slika nije dostupna
Predsjednik švedskog parlamenta Per Westerberg rekao je da njegova zemlja podupire završetak hrvatskih pregovora s EU-om i moguće potpisivanje Povelje o pristupanju za vrijeme švedskog predsjedanja u drugoj polovici 2009., ali da ispunjenje tog cilja ovisi ponajviše o Hrvatskoj.

"To u najvećem dijelu ovisi o Hrvatskoj, da ispuni zahtjeve EU-a. Mi ćemo dati potporu hrvatskom članstvu, ali vi prvo morate ispuniti kriterije", rekao je Westerberg nakon razgovora s predsjednikom Hrvatskog sabora Lukom Bebićem.

Glede današnje percepcije švedske javnosti prema članstvu u Uniji, čijom je članicom Švedska postala 1995., Westerberg je rekao da je pitanje priključivanja prošlo s vrlo tijesnom većinom na referendumu dok danas dvije trećine Šveđana podupire članstvo u EU-u.

"Mislim da danas članstvo ima vrlo veliku potporu među biračkim tijelom", rekao je. Za razliku od referenduma za članstvo u Uniji, onaj o uvođenju eura u Švedskoj održan 2003. nije prošao, a prije 2010. ne planira se održavanje novoga.

Predsjednik Sabora Bebić je nakon razgovora kazao da je švedsku stranu zanimao i stupanj potpore članstvu u eurointegracijama u Hrvatskoj, nakon 2,5 godine pregovora s Unijom i pred summit NATO-a ovoga tjedna u Bukureštu na kojem Hrvatska očekuje pozivnicu za članstvo.

"Izvjestili smo naše prijatelje iz švedskog parlamenta da u Hrvatskoj raste potpora i za pristup NATO-u i EU-u" rekao je Bebić.

Dodao je da se razgovaralo i o načinima suradnje dvaju parlamenata i parlamentarnih odbora kako bi švedska strana Hrvatskoj pomogla svojim iskustvima iz pristupnih pregovora, budući da Švedska, prema riječima predsjednika njezina parlamenta, uočava iste probleme u hrvatskim pregovorima na kakve je i sama nailazila kad je pregovarala o članstvu.

"Prepoznajemo iste probleme, ali mi male zemlje kao Hrvatska i Švedska ... moramo ispuniti kriterije, za nas nema iznimaka", naglasio je Westerberg.

Predsjednik Sabora naglasio je da je RH dobila potporu i oko zaštite Jadrana kako bi on ostao biološki takav da se na njega rado dolazi, odnosno "čist, prirodan i sačuvanih resursa".

Tema razgovora bilo je i stanje u jugoistočnoj Europi, budući događaji u Srbiji i proglašenje neovisnosti Kosova jer "Hrvatska ima interes da naše susjedstvo bude stabilno i da ide u istom pravcu prema EU-u kako bi se osigurao mir i suradnja u ovom području", naglasio je predsjednik Hrvatskog sabora.

Njega će još tijekom poslijepodneva primiti švedski kralj Karl XVI. Gustaf, a službeni posjet Švedskoj, prvi jednog predsjednika hrvatskog parlamenta, završit će u srijedu susretom sa švedskom ministricom za EU pitanja Ceciliom Malmstroem.