Policija savjetuje građanima i da pri kontroli ili zamjeni plinskog bojlera i kuhinjskih napa od ovlaštenog dimnjačara zatraže atest.
Ispravan rad plinskog trošila može ometati i ako je manji volumen susjedne prostorije, novoizgrađena zgrada, stablo, postavljeni ventilator ili kuhinjska napa.
Sva plinska trošila potrebno je redovito servisirati te najmanje jedanput na godinu pregledati i ispitati dimovod i vraćanje dimnih plinova, upozorava policija.
U protekla tri dana na zagrebačkom području ugljičnim se monoksidom otrovalo dvanaest osoba.
Utvrdilo se da neki od njih nisu koristili dimnjačarske usluge niti redovito servisirali svoje uređaje.
U nekoliko slučajeva bojlere su zamijenile nestručne osobe i bez dimnjačarskog atesta, pri čemu se nije razmišljalo o tome da je novi bojler veće snage.
U nekim slučajevima otrovani su građani u stanu imali ugrađenu PVC stolariju, zatvorena vrata i prozore te uključene kuhinjske nape koje kroz ventilaciju izbacuju zrak, zbog čega je nastao podtlak, a dimni plinovi su se vratili u prostorije stana.
Na to je utjecala i visoka vanjska temperatura, koja na izlazu iz dimnjaka zagrijava zrak i do 60 stupnjeva, što utječe na pravilan rad plinskih trošila, kažu u policiji.