Svaku drugu Hrvaticu pretukao je suprug

Slika nije dostupna
Analize nevladinih udruga pokazuju da samo 59 posto žena nikad nije doživjelo fizičko zlostavljanje partnera, a djeca su u najmanje 36 posto obitelji svjedoci brutalnosti očeva prema majkama.

Samo ove godine su žene u Hrvatskoj prijavile 20 posto zlostavljanja više nego u istom razdoblju prošle godine, a MUP bilježi dnevno pedesetak intervencija na poziv žrtava obiteljskog nasilja. Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor porast broja prijava tumači time što se senzibilnost na nasilje promijenila pa se žrtve kućnih nasilnika slobodnije i s manje straha odlučuju obratiti sustavu za pomoć, piše Slobodna Dalmacija.

Socijalni psiholozi upozoravaju i na porast ukupnog nasilja u hrvatskom društvu i na sve učestalije pojave brutalnog zlostavljanja, kako unutar kućnih zidova, tako i općenito.

Uostalom, 22. rujna je proglašen Danom borbe protiv zlostavljanja žena, upravo u spomen na tri žene koje su ubijene toga dana 1999. godine usred zagrebačke sudnice tijekom postupka razvoda braka. Svake godine povećava se broj žrtava obiteljskog nasilja te prekršajno prijavljenih nasilnika. 

Tako je, primjerice, 2000. godine prijavljeno 3410, a oštećeno 5325 osoba, 2001. je prijavljeno 5004, a oštećeno 7159 osoba. Godine 2002. prijavljeno je 6600 osoba, a žrtava je bilo 9182, dok je godinu poslije prijavljen 9151 nasilnik, a oštećeno 12.260 osoba. 

Najčešće žrtve nasilnika su žene i djeca, djeca rjeđe neposredno, a češće kao svjedoci batina koje dobiva majka.
Svaka peta žena u Hrvatskoj bila je žrtva nekog oblika seksualnog nasilja koje je izvršio njezin partner, a svaka četvrta barem je jednom imala spolni odnos protiv svoje volje. Istraživanje koje je inicirala Autonomna ženska kuća Zagreb, provedeno na gotovo tisuću žena, pokazalo je da se više od polovice zlostavljanih žena nije nikome požalilo, a druga polovica rekla je to samo prijateljima ili rodbini. 

Državnim institucijama te vjerskim i nevladinim savjetovalištima nikada se nije obratilo čak 83 posto zlostavljanih žena. Bračnom savjetovalištu obratilo se samo njih šest posto, sudu sedam posto, Centru za socijalni rad devet posto, a najčešće su se obraćale policiji, njih 17 posto. Žene najbeskorisnijim drže obraćanje Centru za socijalni rad, a 11 posto onih koje su se obratile policiji kažu kako ih je ona — odbila.(!?)
 
U posljednje vrijeme bilježi se sve više blogova koji počinju funkcionirati kao virtualna savjetovališta gdje se žene "ispovijedaju" drugima i gdje, zaštićene potpunom anonimnošću, mogu dobiti i pokoji koristan savjet ili barem potporu onih koje su imale iskustva slična njihovima. Dakako, za pristup blog-ispovjedaonici potrebno je biti barem minimalno informatički pismen, što se ne može reći za većinu Hrvatica.

Povezane teme