Mogu se čuti i znanstvena predviđanja da će čovječanstvo ponovno udariti neki virus poput onog španjolske gripe 1928. kada je diljem svijeta umrlo 100 milijuna ljudi. Ne tako davno, 1968. je gripa potekla iz Hong Konga ubila milijun ljudi.
>> Prva smrt izvan Meksika: U SAD-u umrlo dvogodišnje dijete
Akademik Vlatko Silobrčić rekao je za Dnevnik.hr da je 'svaki novi virus opasnost za čovječanstvo'. Silobrčić kaže da je kod virusa svinjske gripe snaga njegova novost a ne sama jakost.
'Virus je najopasnija pojava jer se prilagođava svim promjenama kako bi preživio'
'Virus je u svijetu mikrobioloških agensa
jedna od najopasnijih pojava jer živi u stanici i prilagođava se svim vrstama promjena kako bi preživio. Ovaj virus svinjske gripe sada ima jedan novi dio genoma koji je različit od svih dosadašnjih pa imamo novi virus protiv kojeg naš imunološki sustav tek treba razviti zaštitu', kaže Silobrčić. Akademik kaže da je obrana u svim ovakvim slučajevima ista: proizvodnja cjepiva za što treba pet do šest mjeseci, sprječavanje kontakata između zaraženih i zdravih. Najveći problem današnjeg doba su letovi avionom zbog kojih je u kratkom roku moguće obići cijelu zemaljsku kuglu, a zaraženi lete okolo nesvjesni da nose virus.'Moguće je da za šest mjeseci kada cjepivo bude gotovo ovaj virus svinjske gripe ponovno mutira te da to cjepivo ne djeluje. Virus ima fenomenalne mogućnosti varanja domaćina, ima milijun načina preživljavanja', kaže Silobrčić koji ipak ne sumnja da će to cjepivo zadati veliki udarac svinjskoj gripi.
Ne može se zaustaviti pojava novih virusa
'Pojavljuju se novi virusi i to se ne da zaustaviti. Virus je toliko jak, koliko je nov. Njegova novost je opasna. Kao što kažu neki znanstvenici, možda nećemo nikada u potpunosti shvatiti sve elemente virusa, ali ćemo moći prepoznati što se dogodilo' kaže akademik. Što se tiče strahova da će neka pandemija pobiti čovječanstvo, Silobrčić misli da nismo u potpunosti bespomoćni. 'Kako se javljaju novi sve jači virusi, tako se rastu i naše mogućnosti. Cjepivo će djelovati, a ako se širi rapidno, na raspolaganju imamo sredstva izolacije', kaže Silobrčić koji se ne slaže s dojmom ljudi da virusi sve češće mutiraju i da nas sve češće pogađaju jer se oduvijek redovito pojavljuju novi virusi.