Čak osam od deset uzetih uzoraka sa tržišta ne zadovoljava propise o hrani. Uzroci nezadovoljavanja propisa različiti su, Od makrobiološke i kemijske kontaminacije do nedopušteno visoke razine metala i aditiva. No nađe se na policama i robe u oštećenim pakiranjima ili s neispravnim deklaracijama.
Od početka prošle godine Hrvatska je počela razvijati vlastiti sustav uzbunjivanja koji bi se trebao priključiti europskom RAFSS sustavu kad postanmo punopravnom članicom EU-a.
Cilj je tog sustava brza razmjena informacija o mogućim opasnostima vezanih uz hranu i hranu životinja.
Ravnatelj Hrvatske agencije za hranu, Boris Antunović, istaknuo je kako je najviše upozorenja koja pristižu iz EU-a vezano za hranu iz Kine, Turske, Irana i SAD-a.
Hrvatska se kao zemlja porijekla u sustavu pojavila sedam puta.
Sa stotinjak slučajeva zdravstveno neispravne hrane visoko su rangirane Njemačka, Španjolska i Italija.
Prema službenim podacima HAH-a, prošle je godine u Hrvatskoj najviše obavijesti o opasnostima bilo vezano uz voće i povrće, začine, hranu za životinje te meso i mesne prerađevine.
Šest se prijava odnosilo na mikrobiološku kontaminaciju, među kojima je prednjačila salmonela. Sedam je slučajeva bilo kemijske kontaminacije. Svega su dva uzorka bila s domaćeg tržišta.