Istraživanja govore kako svaki četvrti građanin kasni s plaćanjem ili uopće ne podmiruje nastale obveze.
Za bankare glavni problem je u nedovoljnom financijskom educiranju građana.
Zdenko Adrović iz hrvatske udruge banaka misli kako je problem u lošoj edukaciji. "Mislimo da treba raditi u cijelom društvu na edukaciji ljudi o tome koliko se tko može zadužiti na način da ne izađe izvan okvira koji mu nameće njegova plaća i koji mu druga primanja omogućavaju", rekao je Andrović.
Razlozi neplaćanja su prekomjerna zaduženost, osobni bankrot, privremena nelikvidnost i zaboravnost. Danas je više od 318 tisuća građana u blokadi. Najviše se duguje teleoperaterima.
Profesorica Aleksandra Maganić s Pravnog fakulteta ističe kako se prilikom otpisa dugova trebalo voditi računa kome se otpisuje. “Otpis dugova je trebao biti proveden prema onim dužnicima koji su u socijalno problematičnoj situaciji za razliku od onih koji možda nisu bili financijski odgovorni“ kaže Maganić.
Kakva se poruka šalje onim građanima koji uredno plaćaju svoje obveze, objasnio je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković. "Nije u svakom slučaju dobra poruka. Možda netko misli nemojte plaćati, netko će vam to otpisati. To jednostavno nije tako. Ja vjerujem potpuno u ove mjere vlade", izjavio je Bošnjaković.
Rješenje bi trebali biti stečaji potrošača. No i u ovoj priči Maganić nalazi više problema. "Stečajni upravitelji u pravilu nisu zainteresirani za vođenje stečaja potrošača i čini mi se ni sami odvjetnici. Prema tome pitanje je tko će biti povjernenik u stečaju potrošača", kaže Maganić.
Iz istog razloga ne bi bio naodmet savjet ekonomista da prije nego što uđete u bilo koju investiciju dobro promislite hoćete li obveze moći ispuniti.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr