Blokirana imovina

Generalu Mladenu Kruljcu produljen pritvor

Slika nije dostupna
Županijski sud u Osijeku se očitovao o zahtjevu USKOK-a, da se uhićenog generala Mladena Kruljca, ali i ostale upletene u navodne malverzacije sa zemljištem pritvori na još dva mjeseca.

Sud je odlučio da se Kruljcu i ostalim pritvorenima u ovom slučaju produlji pritvor zbog mogućeg ponavljanja kaznenog djela i stoga što još nisu ispitani svi svjedoci. Mora se ispitati još petero svjedoka te će nakon toga Kruljac moći biti pušten na slobodu, rekli su nam odvjetnici Marko Dumančić i Veljko Miljević.

Dnevnik Nove TV je prvi doznao kako njemu, ali i ostalim osumnjičenima, ne ide na ruku najnovija odluka suda. Imovina im je blokirana.

Milijunska imovina pritvorenog general-pukovnika Mladena Kruljca i osumnjičene petorke, blokirana je po nalogu Županijskog suda u Osijeku. Tako je tražio USKOK. Sve dok se sudski postupak ne okonča privremeno je zabranjena i njezina prodaja i korištenje. U međuvremenu će, sada već bivši zapovjednik Kopnene vojske, ponovno na sud.

Mjesec dana je odležao, no USKOK traži još 2 mjeseca. Nisu ispitani svi svjedoci, pa puste li ga, strahuju da bi mogao omesti istragu. 'Više nema razloga da ostane u pritvoru. Na početku je bio u šoku, kasnije se priviknuo na taj pritvorski režim i odradio je to kao pravi vojnik', kaže Kruljčev odvjetnik Marko Dumančić.

S Kruljcem, poznato je u vojnim krugovima, nije dobro surađivao, ali u rasplet priče nekadašnji mu zamjenik i jedan od kandidata za mirovinu, ne želi se upuštati. 'Ne mogu znati jer se ne bavim istragama. Ja sam profesionalac i radim profesionalno svoj posao, a za sudske postupke i istrage nažalost nisam kompetentan', kazao nam je general bojnik Mate Obradović.

Premda se Kruljčev odvjetnik zaklinje u suprotno, opsežan iskaz u kojem nije šutio i sati ispitivanja, neslužbene su informacije, u pitanje su doveli i ulogu još nekih hrvatskih časnika. Nedavno je u ulozi svjedoka, ispitan i umirovljeni general Josip Lucić. Istražitelje, doznajemo, nije zanimala samo gradnja apartmana za vojnu elitu, u čijem se kontekstu spominjao. Provjerava se i je li vojna mehanizacija bila i na još nekim privatnim posjedima.

Prije nego je poklopio telefosnku slušalicu uz opasku da je na odmoru, nekadašnji načelnik glavnog stožera tek nam je u kratkom razgovoru rekao kako nema vremena. Cijeli ovaj slučaj za njega je, tvrdi, završeno poglavlje. Itekako je očito da još ima stranica koje istražitelji moraju proučiti. Optužbe o pogodovanjima do sada svi negiraju. No, posve je jasno da uređenje i prodaja građevinskog zemljišta u Općini Sibinj, i afera teška oko 16 i pol milijuna kuna nije bilo jedino što su vojni bageri pod Kruljčevim zapovjedništvom kopali.