'Susret sa Sanaderom moguć, ali u istom sastavu kao i 2004.'

Slika nije dostupna
Slovenski premijer Janez Janša izjavio je da je njegov sastanak s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom o rješenju pitanja ZERP-a moguć, ali da bi to bio sastanak u sastavu koji je bio i 2004. godine, kada je dogovoreno da se ZERP ne primjenjuje na članice Europske unije.

"Nakon završenih izbora u Hrvatskoj bili smo više puta u kontaktu i dogovorili se da do sastanka dođe odmah čim Hrvatska bude imala prijedlog za rješenje situacije. Naravno, ne bi se radilo samo o susretu na relaciji Ljubljana-Zagreb nego o susretu u istom okviru u kojem je bio postignut dogovor u lipnju 2004. godine - znači uz suradnju Europske komisije i Italije", rekao je Janša, čija zemlja, kao što je poznato, zapisnik državnih tajnika Slovenije, Hrvatske i Italije u Bruxellesu tumači kao obvezu Hrvatske da ne primijeni ZERP na članice EU-a ako se ne postigne novo rješenje s kojim će se složiti svi sudionici.

"Taj se dogovor zapravo tiče svih članica Europske unije. Hrvatska je 2004. godine prihvatila obvezu, ta obveza ušla je u brojne pristupne dokumente Unije za Hrvatsku, a to znači da ZERP za članice EU-a ne vrijedi, niti za jednu od 27 članica koliko ih je sada", rekao je Janša.

Janša nije htio jasno odgovoriti na pitanje dolazi li za Sloveniju u obzir i neko drugo rješenje osim da Hrvatska opozove primjenu ZERP-a na članice EU-a, kakva je do sada uglavnom bila slovenska pozicija.

"Dok nema prijedloga za novo rješenje koji bi bio u jednakoj mjeri prihvatljiv kako je bilo prihvatljivo rješenje iz 2004, naše je stajalište jasno: treba se držati dogovora", rekao je Janša
odgovarajući na pitanje o mogućem kompromisnom rješenju s kojim bi se Slovenija složila.

Kako navodi STA, Janša je komentirao i špekulacije da Slovenija blokira neka poglavlja iz pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom. U vezi sa neotvaranjem pristupnih pregovora u dijelu koji se odnose na ribarstvo Janša je istaknuo da "nije riječ o blokadi" nego da bi za Sloveniju bilo apsurdno da nakon ulaska u EU ima manja prava ribarenja u hrvatskim vodama od rješenja koje predviđa ribolovni dio bilateralnog sporazuma o malograničnom prometu i ribarstvu (SOPS), koji je ulaskom Slovenije u EU 2004. godine prestao važiti, jer je Slovenija na Europskoj komisiji notificirala stajalište da to treba
riješiti u pregovorima o ribolovnoj politici između Bruxellesa i Zagreba.

"Sada bi trebalo naći rješenje koje bi bilo jednako ili slično onom iz SOPS-a i koje bi bilo prihvatljivo objema državama. Nije riječ o blokadi (otvaranja pregovora o ribarstvu s Hrvatskom na razini EU-a) nego o razumljivom stajalištu Slovenije. Na tom se planu za Sloveniju stanje ne može pogoršati sada kad smo u EU u odnosu na stanje kakvo je bilo", rekao je slovenski premijer Janša, a prenijela agencija STA.

Pristati na slabije stanje bilo bi apsurdno i Sloveniju ostale
članice razumiju u njenom stajalištu, iznio je Janša.

Povezane teme