Kako spriječiti rast cijena - odgovor na to pitanje, kako je i sam priznao, nema, a volio bi ga znati i sam resorni ministar, koji je potvrdio da se sprema promjena liste proizvoda zamrznutih cijena.
Osvježena lista artikala iz potrošačke košarice s ograničenim cijenama mogla bi biti predstavljena idući tjedan, kazao je ministar gospodarstva Ante Šušnjar u izjavi nakon sjednice Vlade i poručio građanima da trebaju iskoristiti svoju tržišnu snagu izborom trgovaca s povoljnijim cijenama i izbjegavati one s previsokima.
Detalje nije želio iznositi, već je samo kazao da će na popis biti dodani proizvodi koje ljudi troše svakodnevno, a među kojima su prehrambeni artikli, dok će istovremeno s liste će biti skinuti proizvodi čija proizvodnja zbog regulirane cijene nije isplativa, kao što su jabuke i drugi proizvodi OPG-ova.
Istaknuo je i da građani imaju moć: "Kao potrošači možemo odlučiti gdje ćemo kupovati, a gdje nećemo." Podsjetio je na iskustva u Italiji i potrošačkog bojkota određenih marki tjestenine i kave, što je natjeralo trgovce na promjenu politike cijena.
"Ako mogu Talijani, Francuzi i Nijemci, zašto ne bismo mogli i mi?" pita se ministar uz napomenu da ne može i ne treba država regulirati sve cijene, već su potrošači dio tržišta i mogu iskoristiti svoju snagu.
"Uvijek analiziram cijene"
"Nema čarobnog štapića, tržišna smo ekonomija. Svaki dan imamo priliku kazniti one koji neopravdano dižu cijene i bogate se neopravdano na naš račun. Mi možemo odabrati kome ćemo dati svoj novac", upozorio je ministar pa potkrijepio i vlastitim primjerom.
"Ja uvijek analiziram cijene i specifikaciju proizvoda, uvijek se trudim kupovati domaće proizvode. Apelirali smo na kontrole, izriču se i kazne koje nisu tako male, Agencija kažnjava neodgovorne proizvođače. Može li više? Može uvijek, ali jedna agencija regulira cijelo tržište", kazao je.
No, nemaju svi građani s obzirom na to gdje žive birati gdje kupuju svaki dan. Ministar, pak, samo ponavlja da su kupci ti koji odlučuju gdje će ostaviti svoj vrijedno stečeni novac.
Podsjetio je na svoje stare izjave o tome da bi građani mogli sami peći kruh i rekao da se situacija mijenja i da su stigli i neki pozitivni odjeci: "Stigle su mi fotografije i same izrade kruha, pa i cijene, prijatelji su mi poslali 50 kiflica koje su napravili za 7 eura, a jedna u pekarnici košta 1,10 eura."
"Na nama je svima da odlučimo, država se trudi iz više aspekata. Regulirali smo sve sastavnice našeg života kako bi građani što manje osjetili inflatorne pritiske globalnog nivoa. To ćemo raditi i dalje, standard hrvatskih građana je na prvom mjestu, ali naši građani moraju biti naša poluga za reguliranje tih tržišta kako se ne bismo doveli do pozicije da ostanemo bez proizvoda", poručio je.