HSP usamljen, suradnja s Haagom ide dalje

Slika nije dostupna
Prijedlog HSP-a da se suspendira Ustavni zakon o suradnji s Haškim sudom naišao je danas na protivljenje ostalih klubova u Hrvatskom saboru, uvjerenih da bi takav potez naštetio Hrvatskoj i optuženim hrvatskim generalima.

Prekidu suradnje usprotivio se i SDP-ovac Ivo Josipović, koji je
hašku presudu Mili Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu i Miroslavu Radiću nazvao nepriličnom i sramotnom.

Ocijenio je da je čitav problem nastao zbog "šarlatanskog pristupa tužiteljstva i amaterske kvalifikacije zločina", ali i da "ključ onoga što se događalo u Vukovaru nije u presudi trojki, nego u zločinačkom pothvatu opisanom u optužnici protiv Miloševića i u još nekoliko optužnica".

>> 'Nastavljamo suradnju s Haagom jer ga tako možemo kritizirati' 

>> Sanader: 'U New York idem ja, a ne predsjednik' 

>> Sanader najavio međunarodnu tjeralicu za Miroslavom Radićem

Predložio je da Hrvatska zauzme aktivniji pristup prema Haagu, te da sve svoje diplomatske napore uloži u privođenje pravdi Gorana Hadžića, jer je, ističe, on bio taj koji je povezivao zločinački pothvat koji se zvao agresija i sve one zločine koji su proizašli iz njega".

- Sve dosadašnje vlade su se prema Haagu ponašale kao osoba koju gleda kobra, rekao je dodajući da nisu iskoristile pravne mogućnosti da pomognu pravednoj osudi svih ratnih zločinaca.

Damir Kajin (IDS) usprotivio se iskorištavanju presude "vukovarskoj trojki" u predizborne svrhe, a ocijenio je da bi u raspravi o Haškom sudu pred Općom skupštinom UN-a u ime Hrvatske trebao govoriti predsjednik Stjepan Mesić, koji, kao nestranačka osoba, nije uključen u predizbornu kampanju.

Milorad Pupovac (SDSS) ocijenio je, pak, da je presuda izrečena
"vukovarskoj trojki" daleko ispod očekivanja javnosti, te da je "još
jednom povrijedila mnoge u Hrvatskoj".

Suglasio se s ocjenama da "pitanje odgovornosti za Vukovar nije samo pitanje brojki", te ocijenio da bi Hrvatska trebala sustavnije i kontinuirano pristupiti suđenjima za ratne zločine.

- Prije će Dinamo pobijediti Ajax, nego ćemo se mi dogovoriti o
Haagu, kazao je HSLS-ovac Ivan Čehok, koji smatra da je skandalozna ne samo presuda "trojki", nego i hrvatska reakcija na nju. 

- Umjesto da smo se pokušali uključiti kad smo vidjeli kamo postupak ide, mi se danas post festum zgražamo, uzdamo u drugostupanjski postupak i govorimo o UN-u.

Ocijenio je da bi Hrvatska trebala osnažiti svoju diplomaciju i druge službe kako bi mogla pobiti skandaloznu presudu i dokumentirati istinu o Domovinskom ratu.

Iako je Vladu pozvao da podrži rezoluciju koju predlaže njegov klub, Čehok je kazao kako ne smije sve ostati na deklaratornoj razini, ocijenivši da je "Hrvatima previše deklaracija i rezolucija".

Njegova je izjava izazvala niz komentara iz zastupničkih klupa, pa je Željko Pecek, u ime Kluba HSS-a, koji zajedno s HSLS-om predlaže donošenje saborske rezolucije, objasnio da bi predloženom rezolucijom trebalo osuditi nepravednu sudsku odluku, dati potporu Vladinim daljnjim aktivnostima i da bi trebalo osnovati neovisnu instituciju koja bi se bavila utvrđivanjem i promoviranjem istine.

- Prekid suradnje s Haagom put je u izolaciju i onaj tko ga podrži
vodi zemlju u vrlo crnu budućnost, ocijenio je Ivo Banac, koji je, u
ime Kluba regionalnih stranaka, podsjetio da je suradnja s Haškim sudom jedan od uvjeta za ulazak Hrvatske u euroatlantske integracije.

Suprotnog je mišljenja Anto Đapić (HSP), koji nezadovoljavajućom smatra najavu premijera Ive Sanadera da će suradnju s Haagom Hrvatska nastaviti kako bi sud mogla kritizirati pred međunarodnim institucijama.

Upozoravajući da je presuda "vukovarskoj trojci" kap koja je prelila čašu, Đapić je kazao kako je Hrvatska i do sada vodila politiku kritiziranja Haaga.

Vladi je spočitnuo da je propustila reagirati na optužnice protiv
generala Ante Gotovine, Ivana Čermaka i Mladena Markača, da se ni jednom u 600 dana suđenja "vukovarskoj trojki" nije osvrnula na to suđenje. 

- Ako državni vrh nema pčotrebe reagirati, logično je da to
neće zainteresirati ni medije, kazao je Đapić.

Odbacio je tvrdnje da HSP na ovoj temi pokušava dobiti političke
poene u predizborno vrijeme, podsjetivši da HSP od 1996., kad je donesen Ustavni zakon o suradnji s Haagom, nije promijenio retoriku prema tom sudu.

Vladu je optužio i da je od formiranja saborskog povjerenstva za
transkripte koji su u Haag otišli iz Ureda predsjednika RH odustala zbog pritiska glavne haške tužiteljice Carle Del Ponte.

- Hrvatska se politika svodila isključivo na ispunjavanje zahtjeva
haškog tužiteljstva, nikad nismo iskoristili ni jedan pravni
instrument da nešto promijenimo, a sada nema kraja čuđenju, ogorčenju i šokiranosti, rekao je Đapić, pozivajući Vladu da se ne boji raspisati referendum o Haagu, jer, kaže, nije riječ o pozivu na demonstracije, nego o glasačkom listiću.

Uvjeren je da bi suspenzija Ustavnog zakona o suradnji s Haškim sudom pomogla Vladi da pred UN-om ospori poteze toga suda.

Usprotivio se prijedlogu da o Haškom sudu pred UN-om govori
predsjednik Mesić, ocijenivši da je on "svoje rekao kao svjedok u
haškom procesu".

HDZ-ovac Andrija Hebrang Đapiću je uzvratio da je HSP s prijedlogom referenduma trebao pričekati presudu "vukovarskjoj trojki" u drugom stupnju. 

- Ali, to bi se dogodilo tek za godinu dana i ne bi pogodilo
cilj, a to je ubrati političke poene, kazao je Hebrang, poručujući
HSP-u da je hrvatsko biračko tijelo prezrelo da ne bi prozrelo takve pokušaje.

Iako je suglasan sa Sanaderovom ocjenom da bi predložena suspenzija bila "autogol", Dragutin Lesar (HNS) premijeru je poručio kako je "autogol bila i splitska riva i lanci pred hrvatskim sudištima i pozivi na javni linč i prozivanje kao izdajnika onih koji su svjedočili u Haagu".

Premijeru je spočitnuo i da se "doma busa u junačka prsa, a vani pokazuje samo poniznost".

- Zato valjda dobivamo previše batina, i onda kad ih ne zaslužujemo, i zato nam svaki koji prođe kraj nas opali šamarčinu, ni sam ne znajući zašto, kazao je Lesar, uvjeren da će "za četiri mjeseca netko s ove govornice morati objasniti i zašto ne možemo primijeniti ZERP".

Povezane teme