To je prvo poskupljenje na Ininim benzinskim postajama u posljednjih pola godine. Naime, maloprodajne su se cijene derivata u Hrvatskoj, nakon visokog rasta u prvoj polovici prošle godine smanjivale od sredine srpnja, a pale su i početkom siječnja ove godine. Iako je cijena barela nafte jučer bila ispod 35 dolara, poskupljenje se objašnjava sukobima u pojasu Gaze i promjenom tečaja dolara. Javnost niti ovog puta nije očekivala porast cijena goriva upravo zato jer je cijena barela ispod 35 dolara.
>> Cijena barela pala, Ina poskupila cijene goriva
Davor Štern, nekadašnji čelni čovjek INE za Dnevnik.hr je kazao kako mu je ovo prva sumnjiva korekcija cijena nakon dugo vremena. Štern kaže da bi netko iz INE trebao pokazati izračun po kojem su došli do ovog novog poskupljenja jer postoji jasna formula po kojoj se to radi, a do tada mu se čini ili da je došlo do pogreške ili da ju je netko namjerno zanemario i poskupio naftne derivate.
'Što se tiče opravdanja situacijom u Gazi, ona može imati utjecaj na svjetsko tržište nafte, ali ne može imati na hrvatsko tržište naftnih derivata. Ja nisam vidio neke velike pomake na svjetskom tržištu nafte zbog situacije u Gazi. Napominjem, postoji jasna formula i ako ona pokazuje da treba doći do porasta cijene nafte, u redu, ali netko ju treba prikazati', rekao nam je Davor Štern.
'Duboka je povezanost cijene goriva i tečaja dolara'
Prof. Igoru Dekaniću, neovisnom stručnjaku za naftu ovo poskupljenje je posve logično jer je tečaj dolara uistinu porastao i jer dvotjedni prosjek cijena nafte na mediteranskom tržištu uistinu pokazuje da bi trebalo doći do poskupljenja.
'Tečaj dolara je uistinu porastao, a sve transkacije nafte se obavljaju u dolarima. Postoji duboka povezanost cijena nafte i tečaja dolara. Kada su nedavno cijene nafte rasle, tečaj dolara je padao, a sada kada cijena nafte pada, tečaj dolara raste', rekao nam je prof. Dekanić.
Prof. Dekanić kaže da ponovno mora podsjetiti da se cijene Ininih naftnih derivata formiraju na temelju dvotjednog prosjeka na mediteranskom tržištu. 'Taj prosjek pokazuje ovo povećanje. Ne smije se gledati samo jučerašnji dan kada je barel bio ispod 35 dolara. Taj jučerašnji pad cijena nafte trebao bi se osjetiti za dva tjedna kod nove korekcije naftnih derivata', kaže prof. Dekanić.
Hrvatski građani koji su od početka godine na udaru porasta raznih cijena, od plina, participacije do automobilskih osiguranja, moraju se nadati da se hrvatski proizvođači po dobrom starom običaju neće povesti za Inom i odmah povisiti cijene svojih usluga i proizvoda, što opet nije bio slučaj kada su cijene goriva padale.