Svjetska banka hvali Hrvatsku

Šuker: 200 milijna eura kredita za mnoge je san

Slika nije dostupna
Svjetska banka Hrvatskoj šalje 200 milijuna eura pozajmice za ozdravljenje proračuna i ublažavanje utjecaja krize.

Kamate ćemo plaćati dva posto, ali tek nakon 15 i pol godina. Svjetska banka procijenila je da se Hrvatska dobro bori s krizom u usporedbi s ostalim zemljama regije pa je odobrila povoljan kredit bez stand-by aranžmana. Zajam će se koristiti za otplatu dugova kao i za socijalne rashode proračuna, a ministar Ivan Šuker bio je i više nego zadovoljan. 'U današnje vrijeme dobiti 200 milja eura kredita na 15 i pol godina uz dva posto kamata, je nešto što mnogima može biti samo san', zaključio je zadovoljni Šuker.

Više od samog novca ministra je vjerojatno razveselila podrška Svjetske banke Vladinoj politici. 'Ovaj zajam je zapravo priznanje Vladinim naporima da očuva makroekonomsku stabilnost', objasnio je Andras Horvai, voditelj Ureda Svjetske banke za Hrvatsku. Unatoč tome što je povoljan i ovaj zajam naravno samo povećava gigantski vanjski dug.

Manje kamate

'Ako se vani zadužimo pa to koristimo za potrošnju onda to nije dobro ali ako se zadužimo da bi napravili nova radna mjesta da bi stvarali novu radnu vrijednost onda taj dug nije problematičan jer onaj tko se zadužio ga može i vraćati', ističe Šuker. Svjetska banka također smatra da su Vladine mjere sa spas posrnulih tvrtki korisne, jer će potaknuti banke da uz smanjeni rizik napokon puštaju više novca u biznis.
Poručuju da je najbitnije da rizik pri kreditiranju bude dobro raspoređen između privatnog i javnog sektora.

'Također je bitno je da postoje kriteriji koji će se primjenjivati na kompanije, da oni budu transparentni i budu uključene samo one kompanije koje zaslužuju da sudjeluju', zaključuje Horvai. U borbu za jeftinije kredite mogu krenuti tvrtke koje nisu imale problema prije ljeta 2008. Glavni cilj je smanjivanje nelikvidnosti i poticanje razvoja, a kamate bi trebale biti oko 7 posto možda i manje, puno bolje od dosadašnjih lihvarskih 11 posto.

Povezane teme