Gotova ljetna stanka

Suđenje Merčepu: U sudnici će se prikazati dokumentarac Paviljon 22

Slika nije dostupna
Prikazivanjem dokumentarnog filma "Paviljon 22", videosnimaka iz Domovinskog rata s pakračkog područja i televizijskog intervjua s Tomislavom Merčepom, na zagrebačkome Županijskom sudu sutra će se nakon ljetne stanke nastaviti suđenje bivšem savjetniku ministra unutarnjih poslova optuženom za ratne zločine na zagrebačkome, kutinskome i pakračkom području.

Merčep će na suđenje doći sa slobode jer mu je početkom srpnja, zbog lošega zdravstvenog stanja i nemogućnosti zatvorske bolnice da mu pruži primjerenu liječničku skrb, ukinut pritvor u kojem je proveo sedam mjeseci.

Na sutrašnjem ročištu, kako se doznaje od suca Zdravka Majerovića, bit će prikazan film Nenada Puhovskog "Paviljon 22" iz 2002. koji govori o postrojbi kojom je, po optužnici, zapovijedao Merčep. Postrojba je jedno vrijeme bila smještena u paviljonu 22 Zagrebačkog velesajma, gdje su se privodili i zlostavljali protupravno dovedeni civili, uglavnom srpske nacionalnosti.

>> Svjedok: Merčep mi je rekao da je zadatke dobio od vrha

Pošto je sudsko vijeće Županijskoga suda prihvatilo taj 55-minutni film kao materijalni dokaz u postupku, mediji su objavili da ga Hrvatska televizija u bunkeru drži već osam godina iako ga je otkupila i platila.

Nakon gledanja televizijskih i videomaterijala, suđenje bi se 11., 12. i 13. rujna trebalo nastaviti svjedočenjem Josipa Manolića, Živka Juzbašića, bivših "merčepovaca" Siniše Rimca, Igora Mikole i Miroslava Bajramovića te bivšeg zatočenika u Pakračkoj poljani Branka Velagića, koji je s bivšim kutinskim taksistom Nikolom Pelešom bio prisiljen kopati jamu u koju je bačen pred njima ubijeni Aleksandar Antić.

Bivši savjetnik ministra unutarnjih poslova Merčep optužen je da je od 8. listopada do sredine prosinca 1991., kao zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a, osobno naređivao nezakonita lišavanja slobode, mučenja i ubojstva civila. Po optužnici, pripadnici njegove postrojbe, u javnosti poznati kao "merčepovci", na kutinskome, pakračkome i zagrebačkom području nezakonito su uhitili 52 osobe od kojih su 43 ubili, tri se vode kao nestale, a šest ih je preživjelo mučenja i zlostavljanja. Tereti ga se po starom zakonu (Osnovni krivični zakon RH) kojim je za ratni zločin protiv civila bila predviđena zatvorska kazna od pet do 20 godina. Merčep od početka tvrdi kako nije kriv. (Hina)

 

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.