Sudski vještaci ponovno pregledavaju vegetaciju na Kornatu

Slika nije dostupna
Dio stručnjaka iz šesteročlane ekipe stalnih sudskih vještaka zaduženih za kornatsku tragediju stigao je danas na Kornat, gdje je 30. kolovoza prošle godine u poginulo dvanaest vatrogasaca iz Šibenika, Vodica i Tisnoga, rekao je danas za Hinu istražni sudac Županijskoga suda u Šibeniku Branko Ivić.

Stručnjaci su na Kornat došli kako bi još jedanput pogledali vegetaciju, koja je ista kao u kolovozu, te mjesto na kojem požar buknuo i područje na koje se proširio.

Istražni sudac je rekao da će ovih dana u laboratorijskim uvjetima pri visokim temperaturama stručnjaci ispitati leđne nosače za crpku za vodu, tzv. samare, kojima se vatrogasci koriste kako bi crpke za vodu donijeli do nepristupačnog terena, kao što je bio slučaj na otoku Kornatu. Istaknuo je da je vještačenje kornatske tragedije pri kraju, a šesteročlana ekipa sudskih vještaka koji rade na tome punih šest mjeseci posao bi trebala završiti do kraja srpnja.

Naime, Ivić je u siječnju u Zagrebu toj ekipi vještaka predao sudski spis o kornatskoj tragediji s više od tisuću stranica. Vještaci su prikupljene iskaze i dokaze trebali proučiti za četiri mjeseca te svoju analizu i mišljenje o uzrocima požara i njegovu širenju te stradavanju vatrogasaca u pisanom obliku dostaviti Županijskome sudu u Šibeniku. No, u tom roku ekipa vještaka nije uspjela obaviti taj posao te im je Ivić, na njihovo traženje, dao još dva mjeseca kako bi obavili cjelovito i temeljito vještačenje.

Istražni sudac je rekao i kako će se ovih dana vještaci sastati sa stranim stručnjacima, među kojima je i jedan od najpoznatijih svjetskih stručnjaka za eruptivne požare Domingos Xavier Viegas, koji je ovoga proljeća obišao Kornat.


Predstavnici interdisciplinarne stručne radne skupine za razrješenje okolnosti u kojima je buknuo požar i u kojima su poginuli vatrogasci na Kornatu predstavili su na konferenciji za novinare 16. lipnja Izvješće o kornatskoj tragediji u kojem se ističe da se tragedija dogodila zbog meteoroloških uvjeta, vegetacije i reljefa, koji su pogodovali brzom toplinskom udaru i brzom širenju plamena.

Izvješće je poslano Vijeću za nacionalnu sigurnost i nije povezano s radom sudskih vještaka zaduženih za vještačenje u istrazi na Županijskome sudu u Šibeniku.