Dio dokumentacije već je korišten u Haagu, a dio je sukladno mogućnostima tribunala Srbija zaštitila još 2000. godine. Ne odazove li se Srbija zahtjevu suda, moguća je subpoena.
'Mi smo iz ranije zaprimljenih materijala dobili utisak o čemu se razgovaralo i sad sve to želimo dobiti', kazao je odvjetnik Mladena Markača Goran Mukuličić.
Dio ragovora može se naslutiti i iz prijepisa sastanka tjedan dana nakon Oluje. '…tamo je palo naređenje da svi izađu iz Krajine istog dana, bez čak stvorenog kontakta s hrvatskom vojskom na najvećem dijelu fronte', kazao je, stoji u prijepisu, Slobodan Milošević. Za odvjetnika generala Markača to je dokaz strategije.
'Ako po vojnoj opciji izgube onda je politička opcija Miloševića bila da ih se iseli iz Krajine i naseli na Kosovo kako bi se postigao svojevrsni balans u odnosu na tamošnje autohtono albansko stanovništvo', kazao je Mikuličić.
Iz ureda Rasima Ljajića u Beogradu zaduženog za haaška pitanja nismo dobili odgovor na pitanje kako će po nalogu suda postupiti Srbija.
Još 2000. godine Srbija je Haagu dostavila dio transkripata. Dio su zacrnili pravdajući se nacionalnim interesom. To im omogućuje pravilo suda i na njega se opet mogu pozvati.
'To je provenstveno političko pitanje. Ako Europa izvrši dovoljno jak pritisak onda će vjerojatno dostaviti', smatra Mikuličić.
Hrvatska ni jedan svoj dokument nije zaštilla. O spornim transkriptima, iako kao strana u postupku ne bi smio, u Beogradu je s Borisom Tadićem razgovarao i haaški tužitelj Serge Bramertz.