Sudac u Muenchenu najavio da će Hrvatsku prijaviti EU-u

Slika nije dostupna
Sudac visokog zemaljskog suda u Muenchenu Bernd von Heintschel-Heinegg, koji predsjeda sudskim vijećem na suđenju Krunoslavu Pratesu, prijavit će Hrvatsku mjerodavnim tijelima EU zbog nesuradnje hrvatskih pravosudnih tijela i izravnog uplitanja predsjednika Stjepana Mesića u sudski proces u Njemačkoj, objavili su dnevni listovi u izdanjima od četvrtka.

Sudac je to najavio nakon svjedočenja Vice Vukojevića i Bože Vukušića koji su rekli da su zbog svojih svjedočenja u prvom postupku imali velikih problema u Hrvatskoj.

Bože Vukušić, nekadašnji službenik Komisije za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava, na suđenju Pratesu, optuženom za pomaganje u ubojstvu hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine, rekao je da je zbog svog prvog svjedočenja dobio otkaz na radnom mjestu u Hrvatskom saboru "na izričito traženje predsjednika države Stjepana Mesića".

Mesić se za to založio, rekao je Vukušić,  zato što je prozvao njegove savjetnike Sašu Perkovića, Sinišu Tatalovića i Budimira Lončara kao bivše udbaše, ili sinove bivših udbaša, koji su sudjelovali u likvidacijama hrvatskih emigranata.

Bivši sudac Ustavnog suda Vice Vukojević je dodao da je nakon prvog svjedočenja protiv njega u Hrvatskoj organizirana politička hajka kako bi ga se potpuno diskreditiralo, pri čemu izmišljena i optužba da je silovao jednu ženu. Vukojević je također ustvrdio da iza svega toga stoji Stjepan Mesić, prenose hrvatski listovi.

Nakon što je saslušao obojicu, sudac Heintschel-Heinegg je rekao da je takvo ponašanje predsjednika države "skandalozno i neprimjereno" i najavio da će Hrvatsku prijaviti mjerodavnim tijelima u Bruxellesu.

Njemačko državno tužilaštvo je u prosincu 2005. pred pokrajinskim sudom u Muenchenu podiglo optužnicu protiv hrvatskog državljanina Krunoslava Pratesa zbog pružanja pomoći nepoznatim osobama pri ubojstvu hrvatskog državljanina Stjepana Đurekovića, 1983. u bavarskom Wolfratshausenu.

Proces protiv Pratesa, koji je počeo 2006. godine, obnovljen je prošlog tjedna nakon gotovo dvogodišnje stanke koja je slijedila nakon zastoja u pribavljanju dokaznog materijala i nemogućnosti ispitivanja svjedoka iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Početkom godine Viši zemaljski sud odlučio je obnoviti proces nakon što su, kako je priopćeno, stečena nova saznanja i prikupljeni novi dokazni materijali. Prvi svjedok u nastavku suđenja bio je Vinko Sindičić, bivši djelatnik jugoslavenske Službe državne sigurnosti (SDS).

Povezane teme