Po riječima predsjednice Ustavnog suda Jasne Omejec, to tijelo 'guši' više od osam tisuća neriješenih predmeta. Iako su posljednjih godina podigli učinkovitost stalno se povećava i broj zaprimljenih predmeta, odnosno pristiže ih više nego što ih ustavni suci mogu riješiti.
>> Prisegnuli novi suci vrhovnog suda
Kao najveći problem istaknula je prevelik broj ustavnih tužbi, na koje otpada čak 93 posto svih predmeta zaprimljenih na Ustavnom sudu.
Većina ustavnih tužbi zapravo su žalbe na sudske odluke, kojima bi se trebali baviti redovni sudovi. No, Ustavni sud unatoč tome mora provesti postupak, čak i kada se u nekom slučaju proglašava nenadležnim, objasnila je Omejec.
Ustavni suci otežavajućom smatraju i mogućnost da prijedlog za ocjenom ustavnosti može predati svatko, čak i ako u tom predmetu nema pravnog interesa.
'To ne postoji nigdje na svijetu', kazala je Omejec dodajući da bi u zahtjevima za ocjenom ustavnosti zakonom trebalo propisati neposredan pravni interes. Osim toga, puno prijedloga dolazi od istih osoba, a rekorder je građanin koji je Ustavnom sudu uputio više od 700 prijedloga za ocjenom ustavnosti.
Suci otežavajućom smatraju mogućnost da prijedlog za ocjenom ustavnosti može svatko predati Inače, u postupcima ocjene ustavnosti do sada je ukinuto čak deset posto svih donesenih zakona ili njihovih odredbi.
Istovremeno, paradoksalno je da prema sadašnjim odredbama Ustavni sud nije nadležan za sankcioniranje nedjelotvornih predistražnih radnji, na koje su se primjerice žalili pretučeni novinar Dušan Miljuš i bivši zagrebački dužnosnik Igor Rađenović.
Isto je i s povredama ustavnih prava radnjama ili propustima nadležnih tijela, kao što su prigovori na loše životne uvjete u zatvorima.
Predsjednik Mesić podsjetio je da će se uskoro ići u promjene Ustava zbog ulaska u Europsku uniju, pa bi se istovremeno, kaže, mogli riješiti i problemi Ustavnog suda.