Je li moguće stati na kraj tragedijama na cestama koje obilježavaju subotnje izlaske? Da bi to bilo moguće treba stati na kraj alkoholu i pretjeranoj brzini u uvjetima smanjene noćne vidljivosti. Nema vikenda bez crnih vijesti. Tako je rano jutros zbog vožnje pod utjecajem alkohola poginuo 17-godišnjak, a sinoć zbog neprilagođene brzine nedaleko Đakova život je izgubio 23-godišnjak. Policija vikendom pojačano kontrolira hrvatske prometnice, mlade nalaze kako pijani i drogirani voze automobile svojih roditelja. Upravo roditelje na odgovornost pozivaju prometni stručnjaci, apelirajući da olako ne daju ključeve brzih automobila.
Kako spriječiti za vikende da mladi tako stradavaju na ulicama?
'Nemam komentara, nisam pametna, pošto sam očito sad prekoračila brzinu pa bi bilo glupo da sad dijelim savjete', rekla je jedna djevojka koja je sinoć zaradila opomenu zbog prebrze vožnje. Policija vikendom pojačano nadzire prometnice, a najviše posla imaju s nesrećama koje slijede nakon noćnog izlaska. 'Uglavnom u tim ranim jutarnjim satima, znači između tri i sedam sati ujutro. Uglavnom su to vožnja pod utjecajem alkohola, nepropisna brzina, mladi vozači koji voze automobile sa previše kilovata', rekao je Rudolf Tadić iz II. postaje prometne policije Zagreb. No jake automobile mladi nisu kupili sami, odgovornost je na roditeljima, poručuje poznati hrvatski majstor volana.
Uskoro kući taksijem
'Poručujem svim vozačima da se zabave i da uživaju, ali da ne pretvaraju cestu u pistu, i da im je alkohol, ako sjedaju za volan, smrtni neprijatelj', rekao je Niko Puljić, profesionalni vozač. Za mlade vozače koji precjenjuju svoje mogućnosti, hrvatski autoklub priprema rješenje. S mjesta izlaska uskoro će ih po povoljnoj cijeni kući voziti taksiji. Za početak samo u Zagrebu, da se pomogne nesavjesnim roditelja. 'Da im se dijete vrati živo kući, da ne razmišljaju gdje je, što je i na neki način da mu sugeriraju da uzme sam taksi ili njih nekoliko da se dogovor, pa se vrate zajedno. Da skinu brigu s roditelja, ali i cijelog društva koje trpi posljedice', rekao je Damir Novak iz HAK-a.
O prometnim pravilima i u školi
Ukupan broj nesreća u nedjelju ujutro, ni policija ni prometni stručnjaci, bez pomoći roditelja teško mogu smanjiti. Samo edukacija može pridonijeti smanjenju broja nezgoda, jer je upravo čovjek uzrok 85 posto nesreća, a ostali uzroci, poput kiše koja će noćas padati, igraju manju ulogu. Zbog toga HAK ove godine kreće s edukacijom nastavnika u svakoj županiji. Cilj je da se u svakoj školi, u svakom razredu, djeca od najmanjih nogu uče prometnim pravilima i kulturi u prometu. No postoje stvari koje se mogu napraviti još večeras tinejdžeru umjesto ključa od automobila dati novac za taksi ili ga odvesti u grad, te se vratiti po njega nakon izlaska.