Ana Mandić je studentica pedagogije. U zagrebačkom domu na Savi imala je asistenta 24 sata. Sada će ga imati samo osam sati, a to, upozorava, nije dovoljno.
"Nikad se ne zna kad netko od nas može pasti ili treba na wc jer preko noći se znaju dogoditi nepredvidive situacije. Mi ako padnemo nema načina da se dignemo sami", upozorava Ana.
Sveučilište u Zagrebu, iako im po zakonu to nije dužnost, pokrivalo je troškove za cjelodnevnu asistenciju, ali sada će to smanjiti na osam sati - od 14 do 22 sata jer kažu da više ne mogu sami pokrivati sve troškove.
"Sveučilište je plaćalo jednu zdravstvenu ustanovu koja se bavi time i u zadnjih godinu dana cijena se povećala za 50 posto. To su velika sredstva, mogli bi dati još 85 stipendija za ta sredstva", rekao je prorektor Sveučilišta u Zagrebu za studente Boris Brkljačić.
Studenti zdravstvenih veleučilišta sada će preuzeti obvezu asistenata na osam sati. Sveučilište će to plaćati, a njima će se to priznati kao praksa.
"Mi smo zaključili s obzirom bna to da postoje novi zakoni ti studenti sada imaju pravo na osobnog asistenta i imaju pravo na inkluzivni dodatak - dobijaju novac za takve usluge", rekao je Brkljačić.
Ali mnogi još uvijek čekaju na ta rješenja, a kada će ih dobiti iz resornog Ministarstva do zaključenja priloga Dnevnik Nove TV nije dobio odgovor.
Studenti su se za pomoć obratili i pravobranitelju za osobe s invaliditetom Dariju Jurišiću.
"Zakonom o osobnoj asistenciji još uvijek nije pokrivena 24-satna asistencija. Nitko nema pravo na 24 sata osobnoga asistenta, a ovim studentima bi podrška život značila", rekao je Jurišić.
Jer mnogi bez asistenata ne bi danas imali diplomu i zato su zahvalni Sveučilištu na pomoći, ali sada strahuju da bi neki mogli odustati od studiranja.
"Kolege su rekle da će ako se to ne regulira morati odustati od fakulteta, a to zaista nikome nije u interesu od nas", istaknula je Ana.
Novi zakoni za osobe s invaliditetom koje su dugo iščekivali nisu riješili probleme i umjesto izlaza gurnuti su još dublje u labirint hrvatske birokracije.