Osmogodišnji Juraj je sam izradio uređaj, a ideja ima napretek. Osmislio je i jednostavnu kupnju obuće uz pomoć tableta. 'Nogu staviš na tablet i ono ti izmjeri i u dućanima nađe gdje možeš kupiti cipele tvog broja', objasnio je Juraj.
Nedostatak sadržaja za darovitu djecu potaknuo je njegove roditelje da otvore znanstvene radionice gdje će djeca maštu pretočiti u stvarnost. Održavaju se na pet lokacija u Zagrebu i privlače sve veći broj djece. 'Fora radionice nude znanstvene eksperimente za djecu od 6 do 11 godina, zatim imamo centar za male izumitelje, s našim robotičarem i profesorom fizike razvijaju svoje izume', kazala je Željka Babić.
>> Biste li djetetu dali neko od ovih neobičnih imena?
Voditelji pokažu osnove, a mali izumitelji uključe maštu. 'Vidimo razne pomake u razmišljanju djece, mi im pokažemo neki koncept na radionici i onda oni idući put dođu i kažu 'joj znaš ono što smo prošli put radili, baš bi to mogli iskoristiti za ovog robota ili ovakav uređaj', kazao je Paolo Zenzerović, inženjer elektrotehnike.
Pod stručnim vodstvom, s puno zabave, čak i nakon samo jedne radionice kreativnost dođe do izražaja. 'Djeca su toliko kreativna i maštovita da nas često iznenade s nekakvim svojim idejama', kazao je Filip Mužina, apsolvent fizike i tehnike.
U njih je važno ulagati jer možda se baš u nekom od 2.500 darovite djece, koliko ih je u ovom trenutku, u vrtićima i školama krije budući Tesla ili Ruđer.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook