Ali dok su se nadležna ministarstva međusobno preispitivala tko je Washingtonu uputio hrvatsku ponudu, Slobodna Dalmacija doznaje da su predstavnici Regionalnog središta za pružanje pomoći i uklanjanje posljedica katastrofa iz Divulja svoja rješenja ponudili Veleposlanstvu SAD-a u Zagrebu.
>> Može li kontejner veličine zgrade spasiti Meksički zaljev?
Stručnjaci iz Središta uputili su američkoj strani projekt sanacije bušotine u dubini zaljeva iz koje i dalje istječe nafta koja ugrožava obale južnog dijela SAD-a, a posebice oko ušća rijeke Mississippi u Louisiani. Ekološka katastrofa već je proglašena najvećom u američkoj povijesti, a situaciju ne uspijevaju riješiti ni tamošnji stručnjaci uz pomoć specijaliziranih tvrtki. 'Obalna straža SAD-a sada procjenjuje koliki će biti opseg operacije čišćenja i u sljedećih nekoliko dana odlučit će kolika će im pomoć trebati te hoće li je prihvatiti', rekli su u State Departmentu.
'Mi smo ustanova u čijem upravnom vijeću sjede predstavnici sedam ministarstava. Naš suradnik, inače pripadnik Hrvatske ratne mornarice, razradio je rješenje sanacije devastirane bušotine i o tome smo upoznali američku stranu. Sve to je proslijeđeno njihovoj Obalnoj straži koja u svakom trenutku može potražiti našu pomoć, pa smo pripravni za reakciju. Regionalno središte nema pravo ponuditi operativnu pomoć, ali imamo ljude, ideje i organizaciju', rekao je Slobodnoj Ranko Britvić, ravnatelj Regionalnog središta. Time je razriješen svojevrsni čvor među ministarstvima koja su se međusobno konzultirala oko vijesti koja je stigla iz Amerike.