Ispred varaždinskog tekstilnog diva u kojem se kroji odjeća, nikako da se skroji plan za plaće. Radnici Varteksa nisu primili plaću za ožujak, a neki ni za veljaču.
"Stjerani smo uz zid. Teško je to razumijeti, tko te ne doživi kako je živjeti bez plaće", rekal je radnica Melita Kliček
Nekada je u Varteksu radilo oko 10 tisuća radnika, sada su spali na 700. Devedeset posto radnika je u štrajku. Osim onih u trgovinama. Nisu željeli blokirati cijelu proizvodnju.
"Ljudi u toj firmi da su morali izaći na ulicu i morali tražiti svoja prava to je definitivno jadno, ponižavajuće", rekla je radnica Lidija Herceg.
Iz Sindikata kažu kako imaju rješnje, a to je da se proda neaktivna imovina Varteksa koja se procjenjuje na oko 20 milijuna eura.
"Radnici Varteksa taoci su svoje vrijednosti i vrijednosti imovine Varteksa na tu imovinu oko su bacili pripadnici krpunog kapitala koji se žele domoći što jeftinije i što brže", rekao je Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske, koji vjeruje da bi se od prodaje mogli namiriti radnici i daljnja proizvodnja.
Radnike je posjetio i jedan od većinskih vlasnika dionica Varteksa Stjepan Čajić koji je radnicima bećao isplatu plaća u roku od osam dana i izazavao smijeh radnika i radnica.
Ministar Habijan kaže riječ je o privatnom dioničkom društvu. Država nema veze s tim.
"Na njima je da ovu situaciju, koja nije od danas, riješe sukladno zakonu, a na korist svih radnika", rekao je Damir Habijn, ministar gospodarstva i održivog razvoja.
Uprava je nudila 50 eura onima koji ne sudjeluju u štrajku.
"Hrvatske članice uprave većinom radnog vremena nema u Varteksu i mi želimo da ona s te pozicije ode i da vlasnik postavi novu upravu", zatražio je Tomislav Rajković, s čime su se radnici i radnice složili.
Nije ovo prvi put da je Varteks u problemima. U 30 godina bilo ih je puno, od pretvorbe i privatizacije, kredita, nemogućnosti plaćanja do predstečajnih nagodbi nekada perjanica hrvatskog tekstila danas ne može isplatiti plaće svojim radnicima.
Predsjednik upravnog odbora: Vodimo pregovore s investitorom
Predjednik nadzornog odbora Varteksa Ante Župić rekao je novinarki Mateji Ćorić Brunović kako uprava i nadzorni odbor čine sve da se plaća što prije isplati radnicima.
"Sazvana je skupština dioničara dakle vlasnika", dodao je.
"Unazad tri godine jedini koji daje novac Varteksu je Stjepan Čajić i s njim se vode intenzivni pregovori da da još jedan zajam", objasnio je Župić.
"Nadam da će plaće biti isplaćene u roku tjedan dana. Morate shvatiti da je Varteks ogromna kompanija, međutim sustavno je uništavan godinama i starta ne od nule nego od minus 10. Novaca u ovom trenutku ima, ali ne dovoljno", rekao je Župić.
Na pitanje koju poruku ima za radnike koji nisu dobili plaće poručio im je da neka vjeruju u Varteks i u novu viziju tvrtke.
"NIje moja poruja, već poruka društva, koje kad god dobije novac, on ide za plaće, ali takva je situacija i radnici to znaju", rekao je Župić.
Na pitanje o prijedlogu sindikata da je rješenje problema u prodaji zemljišta u Varaždinu Župić objašnjava d to nije tako.
"Ako bi Varteks prodao sve svoje komplekse, onda bi podmirio dugove i onda ga nema više, kreće od nule kao podstanar to nije rješnje. Rješnje je da se pokrene prava porizvodnja", zaključio je.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.