Što nam zamjera Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava?

Slika nije dostupna
Ratni zločini počinjeni nad Srbima u Hrvatskoj slabo se procesuiraju, izbjeglima se ne omogućava povratak - kritike su Međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava na račun Hrvatske. Amnesti Internešnal tako u svom izvješću ponavlja sve ono što Hrvatska posljednjih godina često sluša.

U malom mjestu Cetingradu prije rata je živjelo dvjestotinjak stanovnika srpske nacionalnosti. Nije se vratio ni jedan. Kuće su srušene i zapuštene, a obnova nije ni počela. Ovo je samo primjer onog što međunarodne organizacije zamjeraju Hrvatskoj.

Osim povratka Srba pod posebnim povećalom su i ratni zločini počinjeni nad srpskim civilima, a koji još uvijek nisu procesuirani.

- Mislim da je nedopustivo da neki zločini s početka devedesetih još uvijek jesu u fazi predistražnih radnji, dakle, zločini koji su počinjeni prije petnaest, šesnaest, sedamnaest godina, rekla je Vesna Teršelič iz Documente.

- Ja neću dozvoliti dok god sam živa da se to zataška, rekla je Ljubica Solar.

Petar Mileusnić i Ljubica Solar pravdu za ubijene članove svojih obitelji traže već gotovo dva desetljeća. Amnesty International poseban naglasak stavlja na zločine počinjene u Sisku. Ubijeno je oko sto civila srpske nacionalnosti, do danas bez kazne za počinitelje.

- Obitelji žrtava svakako očekuju aktivniji rad i očekuju podizanje optužnica, dodaje Vesna Teršelič.

No, čini se da će se još čekati. Jasno je svima da taj posao treba odraditi pravosuđe. A poznato je i da upravo pravosuđe čeka najobuhvatnija reforma koja je Hrvatskoj, između ostalog, uvjet za članstvo u Europskoj uniji.

Povezane teme