Zagreb je specifičan jer dijete ne može ostvariti pravo na vrtić dok ne napuni godinu dana. A roditelji se moraju vratiti na posao. Kome onda ostaviti dijete?
'Anja je rođena 27. 11., tri mjeseca prekasno da bi ostvarila pravo na vrtić. A ja sam se ovaj tjedan vratila na posao. Dok sam ja na poslu, Anju čuva baka naravno privremeno, jer i baka ima posao. Sljedeći tjedan uskočit će tata, jer su jaslice pune.
U zagrebačke vrtiće ove je sezone upisano 32 376 djece, a neupisano ih je oko tri tisuće, među kojima i Anja. Dok ne nađemo rješenje, odmah nakon povratka na posao moram uzeti godišnji odmor i sama čuvati dijete do kraja godine. Mogu se samo nadati da će Anja do tada dobiti mjesto u jaslicama.
'Ne mogu si priuštiti dadilje'
'Roditelji se snalaze na razno razne načine, od teta čuvalica do baka i deda, u velikom broju slučajeva bake i dede su još uvijek zaposleni, ali imamo i ekstremnih slučajeva gdje mame nakon isteka porodiljnog se ne vraćaju na posao jer si jednostavno ne mogu priuštiti plaćanje dadilje', kaže Petra Razić Roglić iz udruge Vrtić za sve.
Centralna lista neupisane djece ne postoji, pa roditelj niti ne može znati koje su mu šanse. Ipak, radit će se revizija vrtićkih upisnih lista, pa možda dođu i na red oni koji su 'rođeni prekasno'.
'Ne radi se o ni o kakvoj diskriminaciji, radi se o tome da u predškolski sustav primamo djecu s navršenih godinu dana', tvrdi Ivica Lovrić iz Zagrebačkog ureda za obrazovanje. 'Mi smo prošle pedagoške godine obavještavali javnost u kojim vrtićima ima slobodnih mjesta. Negdje početkom prosinca to ćemo napraviti i ove godine', dodao je.
Isti problem u Zagrebu ima tisuće obitelji, a sličnih priča ima diljem zemlje. Bolje zbrinjavanje djece zadatak je jasnije populacijske politike.