Takozvano vajpanje, odnosno konzumacija e-cigareta, postao je novi trend. U Zavodu za javno zdravstvo provodili su i svjetska i europska istraživanja. Dijana Mayer za Provjereno govori kako je čak 44 posto djece do 16 godina probalo e-cigarete, a 70 posto ističe da ih može kupiti bez problema. Svjetska zdravstvena organizacija ima jasan stav - i cigarete i e-cigarete su štetne.
Na tržištu ima raznih okusa, a popularnost im se širi preko interneta. "Pa na društvenim mrežama, na Instagramu, na TikToku, i neki prijatelji su to imali, vidjeli smo to i počeli su drugi kupovati. Neke poznate ličnosti su bile s tim, reklamirale su te proizvode, ali više-manje su na reklamama iskakali'', odgovara jedna srednjoškolka na pitanje gdje su se njezini vršnjaci informirali o e-cigaretama.
Iz državnog inspektorata za Provjereno su naveli kako su tijekom 2022. godine pokrenuli pet inspekcijskih nadzora i prekršajnih postupaka protiv osoba koji se bave influencerskim marketingom. Ustanovili su kako su objavljivali fotografije i heštegove vezane uz e-cigarete, što je zakonom zabranjeno i kažnjivo.
Cijeli prilog ne propustite večeras u Provjerenom od 23:15 na Novoj TV!