Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier rekao je da bi skupina sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta, dugoročno gledajući trebala primiti Rusiju natrag, a njegova izjava ima manje oštar ton od onoga kancelarke Angele Merkel.
Nakon sastanka s ukrajinskim kolegom Pavlom Klimkinom, tri dana prije početka summita G7 u Bavarskoj, Steinmeier je rekao da je isključenje Rusije zbog poteza i akcija u Ukrajini bio potreban potez no ne i cilj sam po sebi.
Zemlje članice G7, Velika Britanija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan i SAD, u svoj su "ekskluzivan klub" Rusiju primile 1998., no članstvo su suspendirale prošle godine nakon što je Moskva anektirala Krim.
Ukrajinsko-američki pomorski manevri u Crnome moru
Tijekom summita koji će se održati 7. i 8. lipnja u Bavarskoj razgovarat će se o pitanjima koja se odnose na vanjsku politiku, među kojima je i ukrajinski problem. Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko je svojim vojnim snagama kazao da se pripreme za moguću "veliku rusku ofenzivu" nakon najtežih sukoba u posljednjih nekoliko mjeseci sa separatistima koje na istoku zemlje podupire službena Moskva.
"Mislim da nam nije u interesu da G7 ostane dugoročno u ovakvom obliku", kazao je Steinmeier. "Mi trebamo Rusiju kao konstruktivnog partnera u brojnim sukobima", kazao je, podsjetivši pritom na sukobe na Bliskom istoku.
UN: Novi dokazi uključenosti Rusije u ukrajinski rat
Kancelarka Merkel, koja je odrasla u komunističkoj istočnoj Njemačkoj, upotrijebila je oštriji ton kada je govorila o istom pitanju. U intervjuu je kazala je da države članice G7 dijele iste vrijednosti kada je riječ o demokraciji. "Ta grupa za stolom treba sjediti upravo u takvom sastavu", rekla je, priznavši da je gubitak što Rusije nema za istim stolom i objasnivši da je zbog kršenja poslijeratnih mirovnih odredba takva odluka bila neizbježna. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook