Kad istraga zapne, a istražitelji i dalje traže slamke spasa, Facebook stoji na usluzi. Statusi, poznanstva, fotografije postaju putokazi. 'To nisu dokazi u smislu zakona o parničnom postupku i na temelju njih se ne može donijeti sudska odluka', rekla je Ivana Vukinovac, pravna stručnjakinja
Ali mogu pomoći. Nakon provjere i utvrđivanja istinitosti i fotografija s Facebooka može postati iskoristiv dokaz. U Americi je to već praksa. 'Jedna osoba koja je bila osumnjičena za ubojstvo, jedan od dokaza je bilo i što je na statusu napisala kako ima nešto zajedničko s ubojicom iz jedne serije. Na kraju je ispalo da su ubojstva vrlo slična. Tako je osuđen zahvaljujući tome', rekao je Ivan Brezak Brkan iz Intermarketinga.
No ono što se objavljuje na mreži ne mora biti i istinito, upozoravaju pravnici. Koliko pomaže, toliko može i odmoći. 'Netko može biti jako bolestan ili biti bilo gdje, a na Face staviti da je na Karibima, da plovi brodom i može smontirati fotografiju da je tamo, a to nema nikakve veze s istinom', smatra Vukinovac.
Nikakve veze s istinom nema ni tvrdnja da je privatnost na Facebooku potpuno zaštićena. Sve češći su upadi hakera u korisničke račune i manipulacija podacima za kaznena djela. 'Pojavljuju se kopije Facebooka na koje ljudi zasjedaju i tu nam privatnosti nije garantirana. To ponajprije ovisi o edukaciji korisnika koliko znaju da li na dobroj stranici upisuju svoje podatke', rekao je Tomislav Grubišić, IT stručnjak
>> Facebook napustilo 30 tisuća članova
No polako se okrećemo Zapadu i širimo horizonte. Zabilježen je prvi slučaj koji je pod istragom zbog prijateljstva na popularnoj mreži, a i plavci je koriste kao moguć izvor podataka. Često je jezik brži od mozga, upozoravaju IT stručnjaci. Na Facebook bi trebali stavljati stvari koje želite da i drugi vide, a ne nešto zbog čega ćete se sutra naći i na sudu.