O ključnim problemima Podsuseda govorila je nezavisna vijećnica Mjesnog odbora (MO) Podsused i članica udruge za zaštitu okoliša Eko-2000 Veseljka Klobučarić-Pirc, nezavisni vijećnik MO Podsused Leo Rostohar, stanovnica Podsuseda Maja Ivšić i stanovnica Gradske četvrti Podsused-Vrapče Štefica Rodić-Stupalo.
Istaknuli su da su Podsusedčani "potpuno razočarani" odnosom Gradske uprave prema njihovom 'kvartu', a sada je to doseglo vrhunac zbog neslužbene informacije da će se za zbrinjavanje otpada Zagrebačke županije koristiti ogromni prostori napuštenih podsusedskih kamenoloma koji su u velikoj podsusedskoj šumi.
Ne želimo odlagalište otpada u svom kamenolomu, poručili su te istaknuli niz problema koji se desetljećima nisu rješavali iako u Podsusedu živi 7000 stanovnika koji uredno pune gradski proračun.
Podsusedčani su se požalili da u 21. stoljeću nemaju vode, kanalizacije, odvodnju i rasvjetu, nemaju ni kino, planinarski dom, društvene prostorije, a kvart im je zatrpan smećem. Sjever i jug Podsuseda su odsječeni, a Podsusedski trg zapravo je asfaltirani parking.
Umjesto lijepog i atraktivnog izgleda, najzapadniji gradski kvart, 'vrata Zagreba', svojim stanovnicima, putnicima i namjernicima na ulasku u grad "nudi gomile smeća, zapuštene ceste, prometne čepove i prometnu izolaciju, bez ijednog mjesta za odmor i uživanje u prirodi, u neposrednoj blizini Parka prirode Medvednica, upozorili su.
Zbog toga su odlučili pokrenuti peticiju "Spasimo Podsused!" kako bi spriječili da podsusedski kamenolomi postanu veliko odlagalište otpada.
U peticiji su istaknuli 16 zahtjeva među kojima su na prvom mjestu vodovod i kanalizacija do svake kuće, zatim odvodnja oborinskih voda te podvožnjak između Aleje Bologna i Samoborske ceste kako bi se povezao sjeverni i južni dio Podsuseda, koji su odsječeni željezničkom prugom. Traže i dječji vrtić u južnom dijelu Podsuseda, osnovnu školu jer je postojeća izgrađena 1957., sportsko-rekreacijski park u Pijavišću, uređenje Podsusedskog trga, svih cesta i postavljanje znakova i ulične rasvjete
Važnim smatraju uređenje podsusedskih izvora pitke vode i potoka Dolje, sanaciju cementare i uređenje napuštenog kamenoloma (Podsusedsko dolje) u prostor sportsko-rekreacijskog, zdravstvenog i turističkog sadržaja sa bazenima tople vode koja izvire u kamenolomu.
Traže i renoviranje i uređenje znamenitosti Podsuseda: starog grada Susedgrada, planinarskog doma i Ville Huetter koju žele izgraditi u kulturni centar za potrebe mladeži i građane svih uzrasta.
"Krajnje je vrijeme da se našim novcem riješe naši egzistencijalni problemi", poručili su stanovnici Podsuseda te podsjetili kako su zadnji građevinski radovi u Podsusedu izvedeni izgradnjom sportske dvorane Sutinska vrela - za Univerzijadu 1987. (Hina)