Josipović ide u Beograd

Srpsko tržište spašava hrvatska radna mjesta

Slika nije dostupna
Nakon većine zemalja u regiji na red je došla i Srbija. Predsjednik Ivo Josipović sutra počinje dvodnevni posjet Beogradu. Odnosi dviju zemalja uvijek su se posebno promatrali zbog povijesnog nasljeđa. Tako je i 15 godina nakon rata.

Hrvatska i Srbija danas su partneri no činjenica je da je između dviju država danas niz otvorenih pa i bolnih pitanja koje političari trebaju riješiti. Tu su prije svega tužbe dviju država. Tu je činjenica da par tisuća obitelji u Hrvatskoj koje ne znaju za grobove svojih najmilijih. Problem je tu i povratka, ali i činjenice da mnogi u Srbiji imaju još svoju imovinu, ali i obrnuto. Predsjednici to ne mogu rješavati, ali mogu svojim autoritetom i susretima kao sutrašnjim, vladama pomoći.

>> 'Poručujem svima koji su otišli u Srbiju: Vratite se!'

Puno brže dvije zemlje su otvorile ekonomsku suradnju. Beogradske trgovine danas su pune proizvoda hrvatske su tvrtke, tu sveprisutne a i dalje se najavljuju nova ulaganja. Srbija je za mnoge hrvatske poduzetnike obećana zemlja. Najveći osvajač istoka je Todorićev Agrokor koji danas godišnje u Srbiji obrne više od pola milijarde eura i zapošljava sedam tisuća ljudi. 'Nemamo jezičnih barijera, tu je cijeli niz prednosti, naši brandovi u Srbiji isto kao i srpski brandovi u Hrvatskoj vrijede i svakom ih slučaju treba iskoristiti', rekao je Darinko Bago, predsjednik Uprave Končar grupe.

Končar je pak najveći izvoznik u Srbiju sa bijelom tehnikom i transportnom opremom. Također hrvatskim deterdžentima prodaja je u Srbiji porasla za 25 posto, u samo ovoj godini. Građevinarstvo je u uzletu. Srpsko tržište trenutno spašava mnoga hrvatska radna mjesta ugrožena krizom. S druge pak strane najveća srpska kompanija Delta još nije ušla u Hrvatsku, iako je pokušala.

Todorićev Agrokor dominira regijom, ali sa Atlanticovim preuzimanjem slovenske Droge dobiva jakog konkurenta. Ekonomisti objašnjavaju da je srpsko tržište ključno za hrvatski izvoz. 'To je u ovom trenutku negdje oko milijardu dolara, ali i to je daleko ispod realnog kapaciteta. Mislim da će se u slučaju eventualnog sutrašnjeg ulaska Srbije u EU nakon Hrvatske to sigurno udvostručiti', smatra Nadan Vidošević, predsjednik HGK-a.

Tadić i Josipović mogu samo otvoriti vrata, a ostalo je na poduzetnicima. U odnosima dviju država možda se najveći napredak vidi u borbi protiv organiziranog kriminala. Godinama su kriminalci iz Hrvatske i Srbije bilo bolje organizirani nego države, a sada nizom sporazuma Zagreba i Beograda čini se da države vode u borbi protiv kriminala. Predsjednik Josipović sutra ce se susresti s predstavnicima hrvatske manjine u Srbiji koja ima puno manja prava nego primjerice srpska manjina u Hrvatskoj.