Među njima 150 hrvatskih

Srbija produljila rok za rješavanje pitanja imovine i hrvatskih poduzeća

Slika nije dostupna
Srbijanska je vlada produljila rok u kojemu bi poduzeća iz bivših jugoslavenskih republika, čiji je dio imovine nakon raspada bivše zajedničke države ostao u Srbiji, a među kojima su i poduzeća iz Hrvatske, trebale riješiti imovinske odnose sa Srbijom.

Kako je objavljeno na tiskovnoj konferenciji u zgradi srbijanske vlade, rok koji je trebao biti završen 30.rujna 2011., sada je produljen do 31.ožujka 2012. godine.Prema riječima glasnogovornika srbijanske vlade Milivoja Mihajlovića, odlukom vlade tvrtkama iz bivših jugoslavenskih republika omogućeno je da u idućih šest mjeseci podnesu zahtjeve za rješavanje imovinskih odnosa u poduzećima u Srbiji.

Beogradski je tisak proteklih dana pisao kako će nakon isteka toga roka srbijanske vlasti imati pravo privatizirati tu imovinu. Prema nedavnim navodima beogradskog dnevnika Blic, ta imovina samo u slučaju hrvatskih tvrtki vrijedi 800 milijuna eura. Uredbom je, kako je prenio taj list, bila predviđena privatizacija ako društveno poduzeće u Srbiji, čije je sjedište u nekoj od država nastalih nakon raspada Jugoslavije, ne uredi imovinske odnose do 30. rujna.

Takvih je poduzeća ukupno 150, a sporazume je do sada postiglo njih dvadesetak. Pozivajući se na srbijansko ravnateljstvo za imovinu, Blic je prenio kako u Srbiji najviše imovine imaju hrvatske tvrtke poput Ine, Borova, Kraša i grupacije Rade Končar. Osim njih, u Srbiji značajnu imovinu imaju i slovenske tvrtke Gorenje, tvornica rashladnih uređaja LTH i stari Mercator, a iz BiH poduzeće za proizvodnju namještaja Šipad.

Srbija je uredbu o imovinsko - pravnim odnosima donijela u lipnju 2008. godine i njezinu je valjanost nekoliko puta od tada produljivala, posljednji put do 30. rujna 2011. (HIna)