Između 700 i 900 ljudi

Srbija dobila popis osumnjičenih ili osuđenih za ratni zločin u Hrvatskoj

Slika nije dostupna
Srbijansko Tužiteljstvo za ratne zločine dobilo je popise osoba optuženih ili osuđenih u odsustvu za ratne zločine u Hrvatskoj, kazao je beogradskom dnevniku 'Danas' zamjenik tužitelja za ratne zločine i glasnogovornik tog tužiteljstva Bruno Vekarić, navevši da su popisi označeni kao službena tajna te da ne mogu biti otkriveni javnosti.

Zainteresirani se, po njegovim riječima, mogu izvijestiti u veleposlanstvu Hrvatske, pri čemu to mogu učiniti isključivo osobno, ne telefonom niti preko odvjetnika. 'Dobili smo popise po općinama i ima između 700 i 900 osoba. U obostranom je interesu Srbije i Hrvatske da se ovo pitanje riješi, jer su ljudi uplašeni i ne znaju mogu li se vratiti svojim kućama', ističe Vekarić. Dodao je kako se na razini županijskih tužiteljstava u Hrvatskoj radi na preispitivanju predmeta, tako da već ima i nekoliko odustajanja od kaznenog gonjenja.

'S oko dvije tisuće osoba već se smanjio broj na manje od 900 osoba. Predmeti se završavaju ili prebacuju nama. Već postoji suradnja dva tužiteljstva, ali ima još mjesta za nastavak', ističe Vekarić. Ocjenivši konstruktivnim prijedlog predsjednice nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo Nataše Kandić da se pokrene inicijativa za rješavanje pitanja Srba optuženih ili osuđenih u odsustvu za ratne zločine u Hrvatskoj, Vekarić je naveo da se na tome već radi na razini srbijanskog i hrvatskog tužiteljstva, odnosno na razini brijunskog summita.

Nataša Kandić je, kako podsjeća 'Danas', ranije, na konzultacijama s veteranima, izbjeglima i raseljenima predložila da tužiteljstva Srbije i Hrvatske pokrenu inicijativu za rješavanje pitanja Srba optuženih ili osuđenih u odsustvu za ratne zločine u Hrvatskoj. Na dvodnevnom summitu održanom sredinom svibnja 2008. na Brijunima čelnici tužiteljstava Hrvatske, Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije zaključili su da je s obzirom na izlaznu strategiju Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju potrebno daljnje unaprjeđenje suradnje u cilju procesuiranja počinitelja kaznenih djela ratnih zločina. (Hina)

Povezane teme