'Smatram da je napravljen dobar korak i sam sporazum je u redu jer se kaže da će arbitražni sud odrediti granicu na temelju međunarodnog prava, na temelju međunarodnih konvencija', izjavio je Mesić novinarima nakon današnjeg skupa 'Hrvati u BiH; problemi ustavnog položaja, kulturni razvoj i nacionalni identitet' u organizaciji Centra za demokraciju i pravo Miko Tripalo i zagrebačkog Pravnog fakulteta, upitan nosi li taj sporazum u sebi rizike za Hrvatsku.
'Načelno, rekao bih, ako se 80 posto Slovenaca izjašnjava da ne prihvaća sporazum, i ako je nešto slično i kod nas, onda znači da bi taj sporazum mogao biti dobar', dodao je Mesić. Smatra da je u stručnoj javnosti u većoj mjeri trebalo biti zastupljeno pitanje stvaranja liste arbitara. 'Lista arbitara nije dio sporazuma i to je ono na što se još može intervenirati', rekao je Mesić i naglasio kako na tu listu 'svaka strana može predložiti određeni broj vrhunskih svjetskih stručnjaka'.
>> Pahor i Kosor potpisali sporazum o arbitraži
'Onda bi objektivnost bila zajamčena. Jer, ako arbitri ne bi bili vrhunski stručnjaci koji se nisu potvrdili u razgraničenju među državama, onda je teško očekivati objektivnost', ustvrdio je i dodao kako je očekivao 'da će u Saboru upravo o tome biti više rasprave'. Upitan što, po njemu, znači sporna riječ 'junction', Mesić je odgovorio kako to nije pravni izraz, a on ga tumači kao 'spoj prema'. 'To nije pravi izraz, a ja sam pravnik. 'Junction to' bio bi 'spoj prema', a ne 'sa'. Ako to tako tumačimo, onda smatram da je u redu za nas. A kako će to tumačiti arbitražni sud vidjet ćemo', rekao je Mesić. (Hina)