Nedostaje 8 i pol milijardi

Spor oko rebalansa: Rezati plaće i mirovine nije dovoljno

Slika nije dostupna
Premijerka Kosor završila je s odmorom. Početkom tjedna sastat će se s ministrom Šukerom koji će joj predstaviti plan rebalansa proračuna.

U državnoj blagajni nedostaje 8 i pol milijardi kuna. Plaće i mirovine opet će se izgleda naći pod Vladinim škarama. Pitanje je samo koliko će ministar Šuker imati hrabrosti kada je u pitanju smanjivanje.

Šef HSS-a Josip Friščić najavio je kako bi moglo doći do kresanja za deset posto, što je posebno diglo živce sindikatima. ‘Friščić i HSS su hrvatski seljački sindikat, najjači sindikat u državi. To je štetna organizacija za razvoj Hrvatske’, uvjeren je Vilim Ribić iz Nezavisnog sindikata znanosti.

>> 'Sindikalno zemljište kupljeno je odgovornim i štedljivim radom'

Za razliku od sindikata, poručuju iz HSS-a, oni svojim članovima ne naplaćuju članarinu, a hrvatsko je selo, podsjeća Nenad Matić, itekako podnijelo teret krize. ‘Smanjene su potpore, napravljene su reforme, bilo je i elementarnih nepogoda, a kad na red dođu drugi korisnici državnog proračuna da podnesu teret krize, oni na to nisu spremni. Poruka je gospodinu Ribiću da upristoji rječnik i da ponude rješenja jer vrijeđanjem neće naći rješenje’, rekao je Nenad Matić, glavni tajnik HSS-a.

Ministar Šuker već će početkom idućeg tjedna premijerki prezentirati plan rebalansa, a onda će sjesti i s koalicijskim partnerima. ‘Rezati plaće i mirovine može biti nužno, ali sigurno nije dovoljno. Treba pronaći načina kako da financijske institucije u državi, banke, osiguravajuća društva, kompanije sa izrazito velikim zaradama, doprinesu financijskom stabiliziranju države’, smatra SDSS-ovac Milorad Pupovac.

Morat će se mijenjati i kriteriji po kojem se dobivaju povlaštene mirovine, na koje se na godinu izdvaja više od 7 milijardi kuna.  ‘Možete postati saborski zastupnik bez formalnih uvjeta, bez fakulteta i imate jako veliku plaću, pa onda na to dobijete i veliku mirovinu. To je opterećenje koje nema nekakvog merituma. isto tako i akademski dio treba revalorizirati’, rekao je ekonomski analitičar Ante Babić.

A opterećenje je i zdravstvo sa 66 bolnica. U usporedbi s drugima, hrvatski je sustav presocijalan. Bolnice grcaju u dugovima. Imaju više od 2 milijarde neplaćenih računa. Jedini tračak svjetlosti za državnu je blagajnu turistička sezona koja prema prvim pokazateljima obara rekorde.